Gündem Haberleri

  ‘Suriye’ye müdahale edin’ seması

  AA
  08.09.2013 - 02:08 | Son Güncelleme:

  Anadolu Gençlik Eğitim Merkezi’nden (AGEM) bir grup, Vatikan, ABD ve Rusya büyükelçilikleri önüne beyaz çelenk bıraktı ve sema yaptı.

  Vatikan’ın Ankara Büyükelçiliği önüne beyaz çelenk bırakan grup, daha sonra Rusya Büyükelçiliği önünde geldi. Burada grup adına açıklama yapan Asya Gören, akan kanın durması için Amerika ve Rusya’nın el ele vererek Suriye’ye askeri müdahale yapması gerektiğini söyledi. Bu 2 ülkenin insanlık adına bir araya gelmesi gerektiğini vurgulayan Gören, elçiliklere bırakacakları beyaz çelenklerin ‘Çocuklar için barış’ anlamını taşıdığını belirtti. Tüm dini liderlerinin sessizliğini bozarak temsil ettikleri dinin gereğini yapmalarını isteyen Gören, şunları söyledi: “Bu çocuklara kefen değil oyun, okul kıyafeti yakışır. ABD ve Rusya bir araya gelin ve bu savaşı durdurun. O ölen masum çocuklar sizin çocuklarınız da olabilirdi. Belki doktor, hemşire, mühendis ya da bilimadamı olacaklardı ama bu kirli savaş yaşama haklarını ellerinden aldı ve almaya devam ediyor. İnsan haklarını çılgınca savunan Başkan Obama ve Başkan Putin bu duruma kayıtsız kalmayın, kanlı elleri durdurun.” Açıklamanın ardından 2 çocuk semazen, büyükelçilik önüne barışı simgeleyen beyaz çelenk bıraktı. Basın açıklamalarını bir zarfa koyarak büyükelçilik yetkililerine ileten çocuklar, sema yaptı. Grup, ABD büyükelçiliği önüne de giderek basın açıklaması yaptı ve çelenk bıraktı.

  Suriyelilerin barındırıldığı cemevine saldırı
  SURİYELİ sığınmacıların barındığı İstanbul’daki Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği’ne dün saat 03.05’te gelen silahlı 2 kişi, güvenlik görevlisini yaralayarak kapıları tekmeledi. Güvenlik kameralarının görüntülediği olayda, saldırganların Suriyeli sığınmacıları aradıkları iddia edildi. Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği Başkanı Zeynel Odabaş, saldırı karşısında sessiz kalmayacaklarını söyledi. İstanbul Alevi Koordinasyonu Sözcüsü Vedat Kara ise Alevi sığınmacıların İstanbul’a geldikten sonra idarenin tepki gösterdiğini iddia etti. Kara yaklaşık bir hafta önce İstanbul’a gelen 120’ye yakın Alevi sığınmacıyı barındırmak için çaba harcadıklarını ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği’ni de lojistik olarak kullandıklarını söyledi. Saldırganları 9 saat sonra yakalayan polis, olayın Suriyeli sığınmacılarla ilgisi olmadığını açıkladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı