Gündem Haberleri

  Suriye’ye çıkartma niyetimiz yok

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  10.08.2012 - 10:16 | Son Güncelleme:

  Doğu Akdeniz sularında Suriye açıklarında iki aydan beri savaş gemileriyle gövde gösterisi yapan Rusya, gemilerini hafta sonu Karadeniz’e çekiyor. Rus gemilerinin yerini aynı bölgede İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden oluşan NATO armadası alacak. Bölgedeki hassasiyeti göz önünde bulunduran İngiltere, daha şimdiden Suriye kıyılarına çıkartma yapmak gibi bir niyetlerinin bulunmadığını açıkladı.

  Rus kaynakların bildirdiğine göre hafta sonu altı Rus savaş gemisi İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçerek Novorosiysk limanı yolunu tutuğu sırada, Fransa ve İngiltere’den bir düzine savaş gemisi Suriye kıyılarına doğru yola çıkmaya hazırlanıyor olacak.

  RUS GEMİLERİNİN YERİNE NATO GEMİLERİ / FOTO GALERİ

  İngiliz filosu helikopter taşıyan savaş gemisi “Illustrious”, 400 deniz piyadesinin güvertesinde bulunduğu çıkarma gemisi “Bulwark”, bir destroyer, bir firkateyn ve denizaltıyla bölgede boy gösterecek. Fransa ise “Charles de Gaulle” uçak gemisi ve onu koruyan birkaç destek savaş gemisiyle ortak NATO komutası altında Doğu Akdeniz sularına girecek.

  İngiltere ve Fransa’ya ait NATO komutası altındaki savaş gemilerinden oluşan armadanın Londra Olimpiyatları ateşi söndüğü gün Suriye kıyılarına doğru yola çıkacağı da vurgulandı.

  İngiltere ve Fransa savaş gemilerinin Suriye’ye yönelik herhangi bir askeri harekat planlamadığı söylenmesine rağmen, açık bir kapı yine de bırakılıyor. Rus kaynaklarına göre Suriye’de çatışmaların daha da ciddi boyut alması durumunda bu savaş gemilerinin Suriye’de bulunan vatandaşlarını Lübnan kıyılarına çıkarak tahliye etmek için harekete geçebileceği söylenmekte.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı