Gündem Haberleri

  Suriye Ulusal Konseyi İstanbul’da kuruluyor

  Uğur ERGAN / ANKARA
  02.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye ordusu, rejim karşıtı isyanın merkezlerinden Rastan’da beş günlük çatışmanın ardından dün kontrolü büyük ölçüde sağladı. Suriye devlet televizyonu ise Şam’ın Tişrin askeri hastanesinde çatışmalarda öldürülen 13 asker ve polis için yapılan toplu cenaze törenini yayınladı.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın, “Artık Beşar Esad’a güvenmiyoruz ve onunla ilişkimizi kesiyoruz” mesajını vermesinin ardından, Türkiye, Esad sonrası Suriye’deki oluşumu belirlemede etkin rol üstlenmede somut adım atıyor. Erdoğan’ın, yeşil ışık yakmasından sonra Suriyeli muhaliflerin tüm dünya ile irtibatını sağlayacak olan merkezin İstanbul’da açılması kesinleşti. Tüm muhalif güçlerin tek merkez altında toplanmasını hedefleyecek olan merkez, kısa süre içinde faaliyete geçecek. Merkezin açılmasından sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu muhalefet yöneticileriyle burada görüşecek. Merkezin ilk hedefi, Libya’daki gibi tek seslilik içeren ve iktidarı hedefleyen bir Ulusal Geçiş Konseyi oluşturmak olacak.

  Suriyeli muhalifler ağustos ayında da İstanbul’a buluşmuşlar ve Ulusal Konsey kurulması gerektiği konusunda uzlaşmışlardı. Türkiye’de yaşayan Suriyeli muhalif liderlerden Yahya Bedir, Suriye’de muhalefet kültürünün yetersiz ve tecrübesiz olduğuna dikkat çekerek, “Tüm dünyanın muhatap alacağı bir konsey kurmamız gerekir” demişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı