Gündem Haberleri

  Suriye, PKK'lıları affetti

  Hürriyet Haber
  17.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye'de ilan edilen afla, hapiste bulunan birçok PKK'lı serbest kaldı. Halen Lazkiye'nin Kelez Köyü'nde 15 kişilik bir grup bulunuyor. Ayrıca PKK'nın ‘Sorgül’ adlı dergisi Şam'da dağıtılıyor.

  SURİYE'de Beşir Esad'ın işbaşına gelmesiyle birlikte ilan edilen af, cezaevlerinde tutuklu bulunan PKK'lıların serbest bırakılması sonucunu doğurdu.

  İstihbarat birimleri tarafından hazırlanan bir rapor, PKK'nın İran, Irak ve Suriye'deki faaliyetleri konusunda çarpıcı bulgular ortaya koydu. Rapora göre, Suriye'nin PKK'ya desteğinde gözle görülür bir düzelme olmakla birlikte, çıkarılan af tutuklu PKK'lıların serbest bırakılmasına yol açtı. PKK'nın bu ülkedeki silahlı gücünün, Sinur kod adlı teröristin sorumluluğundaki kalabalık bir grubun Suriye'den Irak'ın Musul bölgesine geçmesiyle önemli ölçüde azaldı. Halen Lazkiye'nin Kelez Köyü kırsalında 15 kişilik bir grup bulunuyor. Ayrıca, PKK tarafından Lübnan'da bastırılıp Suriye'ye gönderilen ‘Sorgül’ adındaki dergi Şam'da dağıtılabiliyor.

  İRAN'DA BARINAK Raporun İran'la ilgili bölümünde de şu bilgilere yer verildi:

  Salmas-Borushgalan bölgesinde, Roşade deresi yakınlarında 33 PKK'lı terörist barınıyor.

  Salmas-Qal Rash bölgesinde bulunan eski kampın karşısında Rud-e Qal Rash mevkiinde iki yeni barınak inşa edildi. Kurtay ve Seyit adlı teröristlerin sorumluluğundaki 60 kişilik bir grup kışı burada geçirmeyi planlıyor.

  Ayrıca, Mors Dağı mevki ve Şerik köyünde iki küçük terörist grup barınıyor. Mako Hasoşirin ve Sarısu nehri yakınlarındaki mağaralarda teröristlerin barınması amacıyla buralara giyecek, gıda, jeneratör ve yakıt teminine çalışılıyor.

  Cemşit kod adlı terörist sorumluluğunda bir grup terörist Ermenistan'dan İran'a geçerek Mako Yıkılhan köyüne intikal etti.

  IRAK'TA DURUM

  Binahri, Khamtur, Sıtevlan, Avlehe, Shıv-a Meze, Nihale Sıtke, Kalok, Marsis, Şhiv-a Basagha, Putelman ve Zawita bölgelerinde sayıları 10 ile 50 arasında değişen terörist gruplar bulunuyor.

  Talabani bölgesinde Kandil dağı çevresinde Razga, Maradu, Qala Tukan, Aliyereş, Dola Koge, Suna, Şene Berkıvşıl, Korek, Siveys, Bote ve Koçan alanları tümüyle PKK kontrolünde bulunuyor.

  PKK'nın parası uyuşturucudan

  ABD Başkanı Clinton'ın talimatıyla hazırlanan Uluslararası Suç Değerlendirmesi raporunda, terör örgütü PKK'nın, Batı Avrupa ve Güneydoğu Anadolu'da eroin kaçakçılığı yaparak elde ettiği parayı, terörist faaliyetlerini finanse etmekte kullandığı vurgulandı. Beyaz Saray tarafından hazırlanan rapor, Clinton'ın Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü P.J. Crowley'in basın toplantısıyla tanıtıldı. Raporda, PKK'nın faaliyetlerine geniş yer verildi. ‘‘Batı Avrupa'da terörist PKK'nın mensupları, faaliyetlerini finanse etmek için uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer suçlarla iç içe bulunuyor. Terör örgütü PKK, Güneydoğu Anadolu'da da Türkiye'ye giren eroinden önemli gelir sağlıyor’’ denildi. Asya çıkışlı eroinin Batı Avrupa'ya ulaşmasında eski Sovyet cumhuriyetlerinin rolünün artmasına karşın, Türkiye'nin hálá önemli bir geçiş ülkesi olduğu belirtildi. Raporda, uyuşturucu ve kaçakçılıkta önemli merkezler arasında Pakistan'ın Karaçi, Hindistan'ın Bombay limanları ve Dubai'nin yanısıra İstanbul'un da adı özellikle sayıldı. Asya çıkışlı eroinin Avrupa'ya ulaştırılmasında Türk ve Arnavut kaçakçılık çetelerinin işbirliği yaptığı da anlatıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı