GeriGündem Suriye muhalefeti Ankara'ya çok yakın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye muhalefeti Ankara'ya çok yakın

Suriye muhalefeti Ankara'ya çok yakın
refid:19092392 ilişkili resim dosyası

Suriyeli muhalifler yaklaşık yedi ay boyunca tutarlı bir hareket oluşturmak için sarf ettikleri çabaların ardından, kısa bir süre önce İstanbul’da Suriye Ulusal Konseyi’nin kuruluşunu ilan etti. Libya’da kurulan Ulusal Geçiş Konseyi’nin bir benzeri olan bu oluşumun üzerinde Ankara''nın etkisinin büyük olduğu öne sürüldü.

 ABD’nin önde gelen haber dergilerinden The Atlantic’in internet sitesinde Michael Weiss imzasıyla yayımlanan haberde, üst düzey yöneticilerinin büyük bir kısmı yurt dışında yaşayan Suriyeli entelektüeller olan konseyin Suriye’nin geleceği adına güven veren bir oluşum olduğu belirtildi.

 

Dahası konseyin 230 sandalyeli genel kurulunda Suriye’deki farklı siyasi grupların düzgün bir şekilde temsil edildiğine dikkat çeken Weiss, “Gelgelelim, Müslüman Kardeşler ve bir grup bağımsız İslamcı, Suriye Ulusal Konseyi içinde önemli bir yer kazandı. Bu da büyük oranda Obama yönetiminin Suriye’de uyguladığı ve Türkiye’yi muhalefetin temel muhatabı haline getiren ‘geriden liderlik et’ stratejisinin bir sonucu” yorumunu yaptı.

 

SURİYE'Yİ İRAN'DAN UZAKLAŞTIRMAK ÇEKİCİ BİR FİKİR

Weiss şöyle dedi:

 

“Başbakan Erdoğan ve AK Parti’nin Suriye’deki Alevi rejiminin yerine bir Sünni hükümet geçmesini tercih ettiğini neredeyse kesin olarak söyleyebiliriz. Geçmişte Esad’la dostça ilişkileri olsa da Türkiye, Suriye’de yaşanan şiddeti kınayan ilk Müslüman ülkelerde biri oldu. Türkiye Suriye muhalefetinin çoğu konferansına ev sahipliği yaptı. İdleb’deki kıyımdan kaçan yüzlerce Suriyeli, Türkiye sınırındaki çadır kamplarına yerleşti.

 

“Erdoğan muhtemelen ‘Suriye rejiminin yarattığı korkuyu kontrol edemezsem, kaçınılmaz alternatifler geliştiririm’ diye düşünüyor. Suriye’yi Şii İran’dan uzaklaştırıp bir Sünni Müslüman ülkeye dönüştürmek göz ardı edilemeyecek kadar çekici bir fikir gibi görünüyor. Eğer Esad düşerse, İran bölgedeki tek müttefikini kaybedecek, Hizbullah’ın Lübnan’daki konumu zayıflayacak ve Hamas’ın Şam’daki politbürosunun muhtemelen sonu gelecek.”

 

ANKARA'NIN BAŞAĞRILARI

Ancak, Özgür Suriye Ordusu’nun Türkiye’ye sığınan lideri Yarbay Hüseyin Harmuş’un Suriye’ye dönüşüyle ilgili iddialar ve tartışmalar dolayısıyla muhaliflerin nezdinde Türkiye’nin güvenilirliğinin zarar gördüğünü ifade eden Weiss, bunun Ankara için bir sorun olabileceğini belirtti.

 

Weiss, “Ankara için bir başka baş ağrısı da Suriye Ulusal Konseyi’nin ilan ettiği mutabakat metninde yer alan Kürt haklarıyla ilgili kısımlar olacak. Metinde Kürt ulusal kimliğinin anayasal olarak tanınması ve vatan birliği çerçevesinde Kürt sorununa demokratik bir çözüm geliştirilmesi çağrıları yapılıyor. Bu ifadeler ne kadar muğlak olsa da, AK Parti’nin Kürt politikalarından çok daha ileride” ifadelerini kullandı.

 

Suriye Ulusal Konseyi’nin Libya Ulusal Geçiş Konseyi’nin izinden giderek uluslararası alanda tanınma noktasına geldiğini belirten Weiss, yazısını “Suriye’deki geçiş Ortadoğu için en tehlikeli ve önemli süreç. Türkiye Suriye muhalefetiyle ilgili olaylarda daha fazla rol oynadıkça, Esad sonrası Suriye’de de daha büyük söz hakkı elde edecektir” yorumuyla noktaladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle