GeriGündem Suriye: Kimyasal silahları sivillere değil yabancı güçlere karşı kullanırız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  66
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye: Kimyasal silahları sivillere değil yabancı güçlere karşı kullanırız

Suriye: Kimyasal silahları sivillere değil yabancı güçlere karşı kullanırız
refid:21049293 ilişkili resim dosyası

Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdissi, rejimin elindeki kimyasal silahları sivillere karşı kullanmayacağını ancak yabancı güçlerin saldırısı halinde bu silahların devreye sokulabileceğini açıkladı.

Başkent Şam’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Makdissi, Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahları sivillere karşı kullanmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Makdissi, silahların sadece yabancı güçlere karşı kullanılabileceğini söyledi.

Son dönemde şiddet olaylarının giderek arttığı Şam'da durumun sakin olduğunu öne süren Makdissi, ilerleyen günlerde kentin tümüyle normale döneceğini ifade etti.

ABD VE İSRAİL "KİMYASAL" PEŞİNDE
ABD ve İsrail, Suriye’deki kimyasal silah depolarıyla ilgili durumu çok yakından takip ediyor. Suriye’de 17 aydır devam eden çatışmaların bir iktidar boşluğuyla sonuçlanması halinde, bu silahların Hizbullah gibi örgütlerin eline geçebileceğinden endişe ediliyor.
 
Geçtiğimiz hafta, New York Times’a konuşan ABD’li yetkililer Pentagon’un İsrailli savunma yetkilileriyle Suriye’deki silah tesislerinin imhası konusunda görüşmeler yaptığını ancak Obama yönetiminin böyle bir hamleye karşı olduğunu zira Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın İsrail'in müdahalesini destek toplamak için bir araç olarak kullanabileceğini söyledi. Telegraph gazetesi ise CIA ajanlarının Suriye'deki kimyasal silahları bulma gerekçesiyle bu ülkede bulunduğunu ileri sürdü.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da İsrail ordusunun Suriye’deki kimyasal silahların Hizbullah’ın eline geçmesini önlemek amacıyla yapılacak bir operasyon için hazırlıklara başladığını açıkladı. Kanal 10 televizyonuna dün akşam bir röportaj veren Barak, “Orduya başta istihbarat alanında olmak üzere gereken her konuda hazırlıkların yapılması emrini verdim. Böylece bir operasyon yapıp yapmamayı değerlendirme şansına sahip olacağız” dedi.

ABD ve İsrail'in Suriye'nin elindeki kimyasal silahlar konusunda gösterdiği bu hassasiyet, akıllara 2003 yılındaki Irak işgali öncesi yaşanan kitle imha silahı tartışmalarını getirdi.


MUHALİFLERE GÖRE REJİM KİMYASALLARI KULLANMAYA BAŞLADI
Suriye Ulusal Konsey Başkanı Abdülbasit Seyda'ya göre ise Esad yönetimi kimyasal silah kullanmaya başladı bile.

Seyda, dün yaptığı açıklamada, "Aldığımız son bilgilere göre Esad yönetimi artık bazı bölgelerde kimyasal silah kullanmaya başlamıştır. Artık BM Güvenlik Konseyi'nin devre dışı bırakılarak Suriye dostları ülkelerinin acilen harekete geçmesini istiyoruz" dedi.

Türkiye’de bulunan Suriyeli generallerden Mustafa Şeyh de önceki gün, Reuters’a verdiği röportajda, Suriye rejiminin kimyasal silahlarını depolardan çıkararak kullanıma hazır hale getirmeye başladığını öne sürdü.
 
Şeyh, “Silahlar depolardan çıkıyor. Ülkeyi ateşe vermek istiyorlar. Rejim Suriye’yi bir kan gölüne dönüştürmeden devrilmeyecek” diye konuşmuş ve  “Önümüzdeki süreçte çok kan dökülecek, rejim alternatif silahlara yönelecek. Ancak her etki daha büyük bir tepki doğuracak” demişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle