Gündem Haberleri

  Suriye kimyasal silah programının eski yöneticisinden korkutan açıklama

  Hürriyet Planet
  19.09.2012 - 10:18 | Son Güncelleme:

  Bir dönem Suriye'nin kimyasal silahlar programını yöneten, geçtiğimiz aylardaysa ülkeden kaçan Tümgeneral Adnan Sillu, ülkeden kaçışından sonra verdiği ilk röportajında ülkede görev yaptığı dönemde kimyasal silah kullanımı için toplantılar yapıldığını belirtti.

  Şu anda Türkiye'de bulunan Sillu, "Nasıl ve nerede kullanacağımız konusu da dahil olmak üzere kimyasal silahların kullanımını ciddi olarak tartışıyorduk. Bunu, rejimin Halep gibi önemli bir yeri kaybetmesi durumu için son çare olarak tartıştık" dedi.

  Bu toplantının kendisinin taraf değiştirmesi için bardağı taşıran son damla olduğunu belirten Sillu, Suriye rejiminin kimyasal silahları Lübnan’da bulunan Hizbullah militanlarına göndermeyi de değerlendirdiğini söyledi. Sillu, “Elbette İsrail’e karşı kullanılacaktı” diye konuştu.

  Suriyeli general Şam’da ve Dera yakınlarında İran’ın Devrim Muhafızları’nın katıldığı birçok toplantılar yapıldığını da belirterek, “Her zaman gelirler bizi ziyaret eder ve tavsiyeler verirlerdi. Bize bilim insanları gönderirler, bizim bilim insanlarımızı da davet ederlerdi. Kimyasal silahların nasıl kullanılacağının siyasi boyutlarıyla ilgiliydiler” dedi.

  Gazete, Suriye'nin ABD ve İran'dan sonra dünyada en büyük kimyasal silah stokuna sahip ülke olduğu yönündeki öngörünün altını çizdi.

  DER SPIEGEL'DE DENEME İDDİASI
  Dün de Der Spiegel dergisi, Suriye ordusunun kimyasal silah denediğini öne sürdü.

  Dergiye konuşan kaynaklar, kimyasal silah denemesinin Halep’in doğusundaki Safira’daki kimyasal silahlar araştırma merkezi yakınında geçen Ağustos ayı sonunda gerçekleştirildiğini belirtti. Çöldeki Diraiham olarak adlandırılan bölgede 5-6 adet kimyasal patlayıcı, tanklarla ve uçakla ateşlendi.

  Devrim Muhafızları olduğu sanılan İranlı yetkililer helikopterle bölgeye gelerek testin denetimine katıldı. Habere göre ayrıca Suriye’nin en büyük kimyasal silah deneme merkezi olan, zehirli hardal gazı, sinir gazı gibi kimyasalların üretildiği söylenilen Safira araştırma merkezinde İranlı ve Kuzey Koreli bilim insanları da çalışıyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı