Gündem Haberleri

  Suriye kimyasal beyana başladı

  Hürriyet Haber
  22.09.2013 - 01:12 | Son Güncelleme:

  Suriye, ABD ile Rusya’nın 12 Eylül’de Cenevre’de vardıkları ve askeri müdahale planlarının rafa kaldırılmasını sağlayan anlaşma kapsamında elindeki kimyasal silahlarla ilgili ayrıntıları açıklamaya başladı.

  Esad rejimine elindeki tüm kimyasal silahların dökümünü teslim etmesi için verilen süre bugün dolarken, Suriye dün bazı kimyasal silahlarla ilgili ayrıntıları içeren raporu Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) sundu. Amerikalı bir diplomat, “Rapor epey uzun ve tercüme ediyoruz” açıklaması yaptı. Anlaşmaya göre Suriye’deki kimyasal silahların 2014 ortasına kadar imha edilmesi planlanıyor, ancak Suriye lideri Esad bunun 1 yılı alabileceğini söylemişti.
  Şam’dan ateşkes mesajı: Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, 100 binden fazla kişinin öldüğü savaşın artık çıkmaza girdiğini belirterek Esad rejiminin siyasi çözüm için planlanan Cenevre görüşmelerinde ateşkes çağrısı yapacağını söyledi.

  Azez’de çatışmalar durdu

  Muhalefet cephesinde çatışmaların patlak verdiği Türkiye sınırına 5 km uzaklıktaki Azez kasabasında ise ateşkes sağlandı. El Kaide uzantısı Irak-Suriye İslam Devleti’nin (ISİD) uzun süredir Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolünde olan Halep’in Azez kasabasını çarşamba günü ele geçirmesiyle büyüyen çatışmalar, önceki gün yapılan anlaşmayla sona erdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ISİD ile ÖSO’ya bağlı Kuzey Fırtınası arasındaki çatışmaların, yine ÖSO’ya bağlı olan Tevhid Tugayı’nın araya girmesiyle sona erdiğini duyurdu. Anlaşmaya göre, ilk olarak taraflar arasında ateşkes sağlanacak.

  Etiketler: suriye , Kimyasal silah , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı