Gündem Haberleri

  Suriye ile ticaret siyasi yakınlığımızı yansıtmıyor

  Hürriyet Haber
  20.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk işadamları, DEİK’in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad onuruna verdiği çalışma yemeğinde, Esad’a "Ticaret hacmimiz, siyasi yakınlığımızı yansıtmıyor" mesajı verdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Suriye ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2007 sonu itibariyle 1 milyar dolara ulaşacağını ancak bu rakamın beklentinin çok altında olduğunu belirtti.

  TÜRK işadamları, DEİK’in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad onuruna verdiği çalışma yemeğinde, Esad’a "Ticaret hacmimiz, siyasi yakınlığımızı yansıtmıyor" mesajı verdi. Ceylan Otel’de düzenlenen çalışma yemeğinde konuşan TOBB-DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıla oranla yüzde 33 artarak 2007’nin ilk 8 ayında 733 milyon dolara ulaştığını kaydetti. Bu hacmin yıl sonunda 1 milyar dolara, 2008 yıl sonu itibarıyla da 2 milyar dolara ulaşacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Fakat yine de, gelinen bu noktada ekonomik ilişkilerimizdeki gelişmenin, siyasi ilişkilerimizdeki yakınlaşmayı yansıtmadığını söylememe lütfen izin verin" dedi.

  SERBEST TİCARET ANLAŞMASI: 2004 yılında Başbakan Erdoğan liderliğinde Suriye’ye gerçekleştirdikleri ziyarette, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’tan Gaziantep’te konsolosluk açılmasını ve serbest ticaret antlaşması imzalanmasını istediklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "Sayın Esad, bu iki isteğimizi de vakit geçirmeden yerine getirdi. Bu yıl yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşması, Suriye’deki Türk yatırımlarının artmasına katkıda bulunacak. Bu anlaşma, Suriye’nin önünü açmıştır. Şimdilik Türk iş adamlarını tatmin etmiyor olsa da, 3-12 sene içerisinde şartlar eşitlenecektir" diye konuştu.

  ŞAM’DA TATLI YEMEK MODA: Hisarcıklıoğlu, Türk işadamlarının Suriye’ye giriş-çıkışlarda sorun yaşanmamasına rağmen, işadamlarına verilen vizelerin 3 aydan uzun süreli ve daha fazla girişi kapsayacak şekilde uygulanması gerektiğini kaydetti. Böylelikle Türkiye’den Suriye’ye geçecek turist sayısının da aracağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Bunlar gerçekleştirilirse, Suriye’ye komşu Türk vilayetleri için Şam’da tatlı yemek moda olur" dedi. Hisarcıklıoğlu, Suriye’nin Türk malllarına uyguladığı referans fiyatlarının çok yüksek olduğuna da dikkat çekerek, bu yüzden Türk mallarının Lübnan üzerinden Suriye’ye giriş yaptığını da sözlerine ekledi.

  ARAP DOĞALGAZI: Arap doğal gaz boru hattı projesi kapsamında özellikle Humus-Kilis hattının faaliyete geçmesi ve Asi Nehri üzerinde ortak baraj inşa edilmesiyle, iki ülkenin birbirine daha da bağımlı hale geleceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Beşar Esad’a Türkiye’nin terörle mücedelesine verdiği destekten dolayı da teşekkür etti.

  YATIRIMA AĞIRLIK: DEİK Türk-Suriye İş Konseyi Başkanı Fatih Karamancı da, yakın ikili ilişkilere rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacminin hala 1 milyar dolar seviyesine ulaşamadığını belirterek, "Bu durumun iki taraf, özel sektör ve siyasi yetkilileri tarafından iyice irdelenmesi ve sebeplerinin açık yüreklilikle ortaya konması gerekmektedir" dedi. Suriye ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin ticaret üzerinde yoğunlaştığına dikkat çeken Karamancı, önümüzdeki dönemde iki ülke arasındaki yatırımların hız kazanması gerektiğini kaydetti.

  Boydak, alacağı için Esad’la görüştü

  SURİYE Telekom İdaresi’nden 3.3 milyon dolar alacağı olan Hacılar Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (HES Kablo) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak’ın da, çalışma yemeği sırasında Beşar Esad’tan 4 yıllık alacağın temini için destek istediği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Esad Boydak’ın talebini dinledi ve konuyla ilgili kendisine destek vereceğini söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı