Gündem Haberleri

  Suriye’den kaçtı sırları açıklıyor

  Hürriyet Haber
  16.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’den bugüne kadar kaçan en üst düzey yetkili olan General Manaf Tlas’ın ülkeden “izinsiz çıkış yaptığını” dün Şam da doğrularken, Tlas’ın muhalif saflara katılıp katılmadığı hâlâ netleşmedi.

   Ancak saf değiştiren diğer isimler özellikle Suriye ordusu hakkında muhaliflere hayati bilgiler veriyor. Mi-17 tipi bir taarruz helikopterinin pilotuyken geçen ay kara yoluyla Türkiye’ye kaçan Yüzbaşı Ahmed Trad (30), New York Times ve Washington Post’a verdiği röportajlarda, memleketi İdlib yakınlarındaki “isyancı” yerleşimleri bombalaması istenince kaçmaya karar verdiğini söyledi.

  Yasak aşkla telekulağı kandırdı

  Tlas kaçmadan önce isyancılara bağlılığını kanıtlamak için ordu içinde casus olarak çalışmış. Bilgi sızdıracağı muhalif kadınla buluşmadan önce, kendisini dinleyenleri atlatmak için telefonda birbirlerine aşk sözleri söylemişler. Şimdi Altınözü mülteci kampında insani yardım dağıtan Trad, Özgür Suriye Ordusu’nda da “destek görevi” yapıyor. Tlad, “Suriye’deki hava üslerinin ve helikopterlerinin yerleri hakkında bilgi veriyorum” dedi.

  Tlas izinsiz kaçmış

  Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi, dün düzenlediği basın toplantısında perşembe günü yaşanan Taramseh katliamı hakkında ilk kez bir açıklama yaptığı gibi General Tlas’ın kaçışı hakkında da yorumda bulundu. Maksidi, Manaf Tlas’ın, izinsiz olarak Suriye’yi terk ettiğini söylemekle yetindi. Maksidi Taramseh katliamının için ise “Orada bir katliam yaşanmış değil, güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonda çoğu silahlı 39 kişi öldürüldü” dedi. Çatışmalarda ne ağır silahların ne de hava birliklerinin  kullanılmadığını ileri süren Maksidi, çatışmanın “birkaç saat sürdüğünü” de iddia etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı