GeriGündem Suriye’de kimyasal silah denendi iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye’de kimyasal silah denendi iddiası

Suriye’de kimyasal silah denendi iddiası
refid:21498279 ilişkili resim dosyası

Suriye ordusunun kimyasal silah denediği iddia edildi.

Alman Spiegel dergisine konuşan kaynakların iddiasına göre kimyasal silah denemesi Halep’in doğusundaki Safira’daki kimyasal silahlar araştırma merkezi yakınında geçen Ağustos ayı sonunda gerçekleştirildi. Çöldeki Diraiham olarak adlandırılan bölgede 5-6 adet kimyasal patlayıcı, tanklarla ve uçakla ateşlendi.

Devrim Muhafızları olduğu sanılan İranlı yetkililer helikopterle bölgeye gelerek testin denetimine katıldı. Habere göre ayrıca Suriye’nin en büyük kimyasal silah deneme merkezi olan, zehirli hardal gazı, sinir gazı gibi kimyasalların üretildiği söylenilen Safira araştırma merkezinde İranlı ve Kuzey Koreli bilimadamları da çalışıyor.

Spiegel’e konuşan Özgür Suriye Ordusu’ndan bir yetkili, muhaliflerin kimyasal tesisin kontrolünü alma gibi bir amaçları olmadığını söyleyerek “Amerika’nın tesisi kontrol altına almasını umuyoruz. Biz ne kimyasal silahların Esad rejimi tarafından kullanılmasını ne de Esad sonrası radikal güçlerin eline geçmesini istiyoruz.” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, geçen ay Suriye yönetimini kimyasal silah kullanmaması konusunda uyararak aksi durumun müdahale konusunda fikrini değiştirecek “kırmızı çizgi” olduğunu söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle