GeriGündem Suriye büyükelçiliklerine baskın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye büyükelçiliklerine baskın

Suriye büyükelçiliklerine baskın
refid:18937588 ilişkili resim dosyası

Suriye'nin Berlin'deki büyükelçiliğine bu gece yarısı otuz kadar göstericinin girerken, aynı gün içinde Hamburg'daki Suriye Büyükelçiliği de olaylara sahne oldu.

Almanya'nın Hamburg kentinde yaklaşık 30 Suriyeli rejim karşıtı, Suriye'nin Hamburg Başkonsolosluğu'nu basarak, giriş kapısını ve pencereleri kırdı, ayrıca binanın alt katındaki çalışma odalarını talan etti.

Hamburg Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, rejim karşıtı göstericilerin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı protesto ettiği ve binaya "Esad, masum insanları öldürmekten vazgeç" ve "Esad gitmeli, çocuklar öldürülmemeli" yazılı pankartlar astığı belirtildi. Polis, olay sonrasında 4 göstericinin gözaltına alındığını bildirdi.

/images/100/0x0/55eaa97ff018fbb8f88eaeca
Benzer bir olay da gece yarısı Berlin'deki Suriye Konsolosluğu'nda yaşandı. Binaya girmek amacıyla büyükelçilik duvarını aşan göstericiler, burada yaşayan Suriye büyükelçisiyle burun buruna geldi. Polis sözcüsü, büyükelçinin bu durum üzerine derhal polis çağırdığını ve "Suriye topraklarında önlem alınması" talebinde bulunduğunu kaydetti.

Polislerin, göstericileri dışarıya çıkardığı, olayda yaralanan hiçbir kimsenin bulunmadığı belirtildi. Büyükelçilik dışında toplanan diğer göstericilerin büyükelçiliğe boya fırlattıkları kaydedildi.

Polis sözcüsünün, göstericilerin Suriye uyruklu olup olmadıkları konusunda bir bilgi vermediği belirtildi.

ESAD PROTESTOSU AVRUPA'NIN DÖRT BİR YANINDA

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kamışlı kasabasında önceki gün uğradığı silahlı saldırıda öldürülen Kürt lider Tammo'nun cenaze törenine 50 bini aşkın kişinin katıldığını açıklamıştı.

Açıklamada, cenaze töreninin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejiminin devrilmesini isteyenlerin gösterisi haline dönüştüğü kaydedilmişti.

Bu arada Cenevre'de dün, Suriye kökenli beş Kürt göstericinin Suriye'nin BM'deki daimi misyonuna girdiği, bu kişilerin daha sonra gözaltına alındığı bildirildi.

Yine dün Londra'da Suriye büyükelçiliğine giren üç, düzenlenen bir gösteride ise dört kişi gözaltına alındı, dün gece yarısı ise Viyana'da Suriye'nin Avusturya Büyükelçiliğine giren 11 Suriyeli muhalif gözaltına alındı.

İsveç'in başkenti Stockholm'de de, Suriyeli muhalif gruplardan yaklaşık 80 temsilci, Beşar Esad yönetimine karşı birlik arayışı çerçevesinde bir araya geldi.

Toplantıyı düzenleyenlerden Burhan Galiyun isimli Suriyeli, amaçlarının Suriye muhalefetinin tamamının Esad rejimine karşı yürüttüğü çabaları koordine etmek olduğunu söyledi.

Galiyun, ev sahipliğini Palme Center adlı demokrasi ve insan hakları kuruluşunun yaptığı iki gün sürecek toplantının sonunda “Stockholm Eylem Planı” yayımlayacaklarını bildirdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle