Gündem Haberleri

  Suriye BM'ye mektup gönderdi

  Hürriyet Planet
  02.09.2013 - 14:22 | Son Güncelleme:

  Suriye, Birleşmiş Milletler'e bir mektup göndererek "olası herhangi bir saldırının önlenmesi için çaba gösterilmesini" istedi.

  Suriye'nin resmi ajansı SANA'nın haberine göre Suriye'nin BM Temsilcisi Beşar el Caferi tarafından kaleme alınan mektupta şu ifadelere yer verildi:

  Suriye hükümeti bir kez daha asla kimyasal silah kullanmadığını tekrarlamaktadır. Dünya ABD'den, kendi politikalarına karşı olanlara askeri güç kullanan bir ülke olmasını değil; Suriye konulu Genevre Konferansı'nı hazırlayarak barışın teminatçısı rolünü sergilemesini bekliyor. Suriye hükümeti bu mektupla BM Genel Sekreteri'ni sorumluluğunu üstlenmeye ve Suriye'ye karşı herhangi bir saldırıyı önlemek için çabalamaya çağırıyor."

  Suriye'de 21 Ağustos'ta kimyasal saldırı düzenlendiği iddiaları üzerine önce İngiltere, Fransa ve ABD'den Suriye'ye yönelik askeri operasyon sesleri yükselmişti. İngiltere'de Avam Kamarası operasyona onay vermedi. ABD'de ise operasyon konusu en erken 9 Eylül'deki Kongre toplantısına kaldı. ABD, yaklaşık 1.300 kişinin öldüğü olayın bir kimyasal saldırı olduğuna dair delilleri olduğunu ve bunu Suriye rejiminin düzenlediğini savunuyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı