GeriGündem Suriye açıklarında Türk savaş uçağı düştü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  191
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye açıklarında Türk savaş uçağı düştü

Suriye açıklarında Türk savaş uçağı düştü
refid:20821111 ilişkili resim dosyası

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağı, Malatya’dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde kayboldu. Pilotlarla iletişim kesildi, bölgede arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Uçaktan pilotların sağ salim atladıgına ve denize indiğine dair beacon sinyalleri alındı... Sonrasında bu tespitin ardindan bölgeye helikopterler intikal etti... Bu ilk bilgiler de zaten Hurriyet.com.tr de yer aldi. Uzmanlara göre Uçağa füze atılsa pilotların atlama ihtimali azalırdı. Uçağın kesin düşüş nedeniyle ilgili açıklama ise yapılmadı.

ARAMA KURTARMA SURİYE KARASULARINDA

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'Pilotların arama kurtarma çalışmaları Suriye ile birlikte yapılıyor' açıklamasının ardından, Deniz kuvvetleri komutanlığı kaynakları da çalışmaların Lazkiye açıklarında, 'Suriye karasularında' yapıldığını bildirdiler. Aynı kaynaklara göre, arama kurtarma çalışmalarına Türkiye'ye ait hücumbotlar ve sahil koruma gemileri katılıyor.

Saat 11:58'de gerçekleştiği belirtilen olay Genelkurmay'ın internet sitesinden saat 14:45'te kamuoyuna duyuruldu. Haber o dakikadan itibaren Türkiye gündemine adeta bomba gibi düştü. Olayın gerçekleşmesinin ve Genelkurmay açıklamasının üzerinden saatler geçmesine rağmen uçağın neden düştüğüne dair kesin bir açıklama gelmedi.

Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinden TSK'ya ait bir uçakla irtibatın kesildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, "Malatya Erhaç Meydanı’ndan kalkış yapan bir uçağımız ile bugün saat 11.58’de Hatay ili güneybatısında deniz üzerinde radar ve telsiz teması kesilmiştir" denildi.

Radardan kaybolan ve telsiz bağlantısı kurulamayan savaş uçağını aramak için Malatya Erhaç’taki 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı ile Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan kalkan askeri uçaklar bölgeye sevk edildi. Uçakların arama kurtarma çalışmaları sürerken, Adana İncirlik’ten de askeri helikopterler destek için bölgeye gitti.

Uçağın kesin düşüş nedeniyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

‘TERMINATOR’ VE ‘PHANTOM’LAR BULUNUYOR

Malatya’daki 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda, F-4E 2020 ’Terminatör’ uçaklarının görev yaptığı 171’inci Filo ile RF- 4E keşif uçaklarının görev yaptığı 173’üncü Filo konuşlu bulunuyor. ’Phantom’ olarak adlandırılan bu uçaklarda 1 pilot ve 1 silah sistem subayı olmak üzere 2 personel görev yapıyor.

SURİYE KARASULARININ 8 MİL AÇIĞINA DÜŞTÜĞÜ İDDİASI

Bu arada irtibat kesilen savaş uçağının, Suriye karasularının 8 mil açığında uluslararası sulara düştüğü bilgisi geldi. Hatay’ın Samandağ İlçesi’nin güney batısında Akdeniz’e düştüğü belirtilen uçağı arama çalışmaları başlatıldı.

Bölgeye sevk edilen uçak ve helikopterlerle arama ve kurtarma çalışması başlatıldı. Mersin ve İskenderun’dan da 2 firkateyn ve 1 Sahil Güvenlik botu bölgeye hareket etti.

PİLOTLARIN YERİ BELİRLENDİ İDDİASI

Arama kurtarma çalışmaları neticesinde F-4E Phantom tipi uçakla Akdeniz'e düşen pilotların yerinin belirlendiği iddia edildi. Ancak Başbakan Erdoğan iddiayı yalanlayan bir açıklama yaparak pilotlardan henüz herhangi bir alınamadığını ifade etti.

 Bu arada Suriye, resmi kanallarla uçağın düşüşüyle ilgili olarak üzüntülerini Türk tarafına bildirdi.

Suriye açıklarında Türk savaş uçağı düştüTürk savaş uçağının tahminen düştüğü yer

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle