Gündem Haberleri

  Sürgün cezası da dayağı durdurmadı

  Hürriyet Haber
  14.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dayakçı kocayı 6 ay evden uzaklaştıran ‘Aileyi Koruma Yasası’na rağmen aile içi şiddet tırmanıyor. Halk arasında ‘‘sürgün’’ denilen ceza da dayağı engelleyemiyor.

  Aile içindeki şiddeti engellemek amacıyla 17 Ocak 1998 yılında yürürlüğe girdiğinde 'Reform' olarak nitelendirilen 4320 sayılı 'Aileyi Koruma Yasası' pazar günü bir yaşını dolduracak. Kağıt üzerinde tam bir yıldır uygulamada olan yasanın, eşinden dayak yiyen kadını ne derecede koruduğu ise tartışılıyor.

  Denetleyecek sistem yok

  Hukuk uzmanları, kanunun uygulanması için Türkiye'nin yeterli altyapıya sahip olmadığını, polisin kanunu bilmediğini söylüyorlar. Ayrıca evden uzaklaştırılan dayakçı eşi de denetleyecek bir sistemin olmadığı öne sürülüyor. Aile içi şiddete maruz kalan kişiler savcılık aracılığı ile ya da kendileri direkt Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak korunma talebinde bulunabiliyorlar.

  Bunlar uygulanıyor

  Sulh Hukuk Mahkemesi re'sen meselenin mahiyetini gözönünde bulundurarak kusurlu eşe en fazla 6 ay şu yaptırımları uyguluyor:

  Eş ve çocuklara karşı şiddete veya korkuya yönelik davranışlarda bulunmaması.

  Müşterek evin diğer eşe ve varsa çocuklara tahsisi ile diğer eş ve çocukların oturmakta olduğu eve veya işyerine yaklaşmaması.

  Eşin eşyalarına zarar vermemesi.

  Eşi veya çocukları iletişim vasıtasıyla rahatsız etmemesi.

  Silah ve benzeri araçlarını teslim etmesi.

  Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak ortak konuta gelmemesi veya ortak konutta bu maddeleri kullanmamasına hükmedebiliyor.

  Aile içerisinde şiddet uygulayan kişiler mahkeme tarafından verilen kararlara uymadığı taktirde, 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırabiliyor.

  Hakim, mağdurların yaşam düzeyini gözönüne alarak tedbir nafakası da bağlayabiliyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı