Gündem Haberleri

  Süresi geçmiş 1,5 ton kuru pasta ele geçirildi

  Murat KİBRİTOĞLU/ADANA, (DHA)
  25.12.2009 - 11:30 | Son Güncelleme:

  Adana’da son kullanma tarihi 5 ay geçmiş 7 bin 500 paket kuru pastayı, yılbaşı öncesi kenar mahallelerin semt pazarlarında satmak için hazırlık yaptığı iddia edilen T.T. yakalandı. Şüphelinin deposunda arama yapan polis ayrıca 3 ton sahte deterjan ele geçirdi.

  Bir ihbarı değerlendiren Adana Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, Akdeniz Mahallesi’ndeki bir depoya baskın yaptı. Üst katı ev olarak kullanılan 2 katlı binanın zemin katındaki depoda yapılan aramada son kullanma tarihi Temmuz 2009 olarak gözüken 1.5 ton kuru pasta ele geçti. 200’er gramlık paketlerdeki kuru pastalara el konuldu. Ayrıca depoda, bilinen markaların adıyla paketlenmiş 3 ton sahte deterjan da bulundu.

  Deterjan ve kuru pastalara el konulurken benzer şekilde sahtecilik suçundan kaydı bulunan depo sahibi T.T. gözaltına alındı. Şüphelinin, kuru pastaları yoksul vatandaşların yaşadığı kenar semtlerde kurulan semt pazarlarında yılbaşı öncesi sattırmak için hazırlık yaptığı anlaşıldı. Sahte deterjanları da semt pazarlarında piyasa fiyatının altında sattırdığı ortaya çıkan şüphelinin, her marka deterjanın ambalajını bastırıp, paket yapabildiği öğrenildi.

  Halk sağlığı uzmanları, bayat besinlerin üzerindeki mikropların salgıladıkları toksinlerle zehirlenmeye yol açtığını, bayat pasta, et, süt, balık tüketimi sonrası yaşanan besin zehirlenmesinin bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal belirtileriyle kendini gösterdiğini bildirdi. Özellikle son kullanma tarihi geçmiş gıdaların tüketilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu tip zehirlenmelerin ölümle sonuçlanabileceğini de söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı