GeriGündem Sur’da teslim olan 3 PKK’lı: Halka zarar vermekten başka hiç bir şey yapmadık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sur’da teslim olan 3 PKK’lı: Halka zarar vermekten başka hiç bir şey yapmadık

Sur’da teslim olan 3 PKK’lı: Halka zarar vermekten başka hiç bir şey yapmadık

DİYARBAKIR’ın merkez Sur İlçesi’nde örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 3 PKK’lı terörist, halkın kendilerine destek vermediğini, ölen PKK’lıların bahçelere gömüldüğünü anlattı. Teslim olan PKK’lılar zırhlı araçtan Sur’da bulunan diğer teröristlere anons yaparak teslim olmalarını istedi.

Diyarbakır Valiliği, merkez Sur İlçesi’nde 2 Aralık’tan bu yana sokağa çıkma yasağı süren merkez Sur İlçesi’nin 6 mahallesinde 18 Aralık 2015 tarihinden bu yana ’Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonu’ icra edildiğini açıkladı.

Açıklamada, "Operasyon kapsamında, vatandaşın ev ve eklentilerini işgal eden, cadde ve sokakları kapatan, silahlı saldırıda bulunan Bölücü Terör Örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, ilçe merkezinde açılan çukurları kapatmak, barikatlar ve engelleri kaldırmak, EYP’leri imha etmek maksadıyla operasyon icra edilmektedir. Operasyon bölgesinde farklı saatlerde ve bölgelerde, her gün operasyon bölgesinin her noktasından vatandaşın duyacağı şekilde, ses yayın cihazları ile vatandaşların zarar görmesini engellemek maksadıyla operasyon bölgesinden tahliye edilebilmesi, operasyon bölgesindeki Bölücü Terör Örgüt mensuplarının ise teslim olmaları yönündeki anonslara devam edilmekte ve kayıt altına alınmaktadır" denildi.

3 ÖRGÜT MENSUBU TESLİM OLDU

Açıklamada, Suriçi’ndeki operasyon bölgesinden 22 Şubat günü 3 bölücü terör örgütü mensubunun çatışma ortamından kaçarak güvenlik güçlerine silahsız ve teçhizatsız olarak teslim olduğu belirterek, "Teslim olan örgüt mensuplarının kişisel ihtiyaçları karşılanarak ilk sağlık kontrolleri yapılmış olup, adli ve idari işlemlerinin yapılması maksadıyla Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edilmiştir. Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, Teröristle Mücadele ve Terörden etkilenen vatandaşlarımıza karşı yürütülen yardım çalışmalarına kararlılıkla devam edilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.

"EVLERİ KULLANILIMAZ HALE GETİRDİK"

Teslim olan PKK’lılardan biri, "Evleri kullanılamaz hale getirdik, insanları zor durumda bıraktık. Bundan dolayı pişman olduk ve devlete teslim olmaya karar verdik. İlk başta ihtiyaçlarımız zaten vardı. Lojistikte, ondan sonra tükenmeye başlayınca evlerde kalan erzakları tüketmeye başladık. Hani teslim olmak isteyenler var, vurulmaktan ya da infaz edilmekten korkuyorlar. Onlara da sesleniyorum, burada devletin gerçekten hiç bir kötülüğünü görmedik. Gönül rahatlığıyla teslim olabilirler" dedi.

Teslim olan PKK’lılardan diğeri ise, "Halk destek olmadı, biz de mecburi teslim olmak zorunda kaldık. Teslim olmasaydık orada ölecektik. Devlettir, devletten kaçış olmaz. Ya orada ölecektik ya da teslim olacaktık. Bize diyorlardı, siz teslim olursanız, size sıkarlar, sizi infaz ederler" dedi.

Askerin, "Ölenleri ne yapıyordunuz?" sorusuna PKK’lı terörist, "Onlar gömüyorlardı bahçelere falan" karşılığını verdi.

Teslim olan PKK’lılardan diğeri de Sur İlçesi’nde boşalan evlerde kaldıklarını belirterek, "Yataklar vardı zaten evlerde, her evde. Dediler bize, ’devlet sizi öldürecek’ korktuk ondan gelemedik. Yoksa ilk başta teslim olacaktık zaten. Teslim olun çağrıları yapılıyordu, devlete teslim olun devlet karışmayacak çağrıları yapılıyordu. Biz de ona güvenerek, dedik ki, kesinlikle bize birşey yapılmayacak o şeyde gelip direkt gelip teslim olduk" dedi.

TESLİM OLANLARDAN ANONS: SİZ DE TESLİM OLUN

Bu arada teslim olan PKK’lılardan biri zırhlı araçtan Sur’daki diğer PKK’lılara anons yaparak, "Bizleri devlet teslim olanı infaz ediyor diye kandırdınız. Devlet hiç kimseyi infaz etmiyor. Siz yalancısınız, devlet teslim alana hiçbir şey yapmıyor. Gelin siz de devletin adaletine teslim olun" dedi.

Bir diğer PKK’lı da "Arkadaşlar" diye başladığı anonsunda, "Kendi halkımıza zarar vermekten başka hiçbir şey yapmadık bugüne kadar. Gelin siz de teslim olun. Kendi halkımızın malına, canına zarar vererek, hiçbir yere varamayız. Gelin devletin adaletine teslim olun. Kesinlikle hiçbir şekilde kimseye zarar verilmiyor. Şu an yaşıyoruz, hayattayız ve hayatta yaşamaya da devam edeceğiz. Arkadaşlar kimsenin sizleri kandırmasına izin vermeyin artık. Gelin devletin adaletine teslim olun, kesinlikle kimse size zarar vermeyecek" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle