Gündem Haberleri

  Sürat selamettir

  Hürriyet Haber
  23.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yurtsan ATAKAN

  Devir hız devri. Türkiye'de bürokrasinin çarkları ise oldukça ağır devirli. Teknoloji büyük bir hızla ilerlerken, bürokrasinin direnen çarkları tek tek diş kırmaya başladı.

  Daha birkaç hafta önce yine bu köşeden teknolojiye ve Enformasyon Çağı'na iyi niyetli yaklaşımlarından dolayı yeni hükümeti övmüş, yakalanan iyi niyet dalgasının en iyi biçimde değerlendirilebilmesi temennisinde bulunmuştuk. Aradan geçen birkaç haftalık uzun zaman içerisinde iyi niyetin yeterli olmadığını, paslanmış bürokrasi çarklarının kilitlendiğine şahit olduk.

  İçinde yaşadığımız çağda birkaç hafta çok uzun bir zaman. Zamanında atılmayan adımların faturası astronomik boyutlara ulaşabiliyor. Dünya hızla ilerliyor, teknoloji durmaksızın gelişiyor.

  Türk Telekom İnternet erişimi için kullanılan 822'li telefon hatarındaki tıkanıklığı aşmak için Trunk uygulaması isimli bir çözüm getirme girişiminde bulundu. Ancak daha önceden de yazdığımız gibi bu uygulamada kullanılacak teknolojiyi, hazır olan firmalar dururken henüz hazır olmayan bir firma üzerinden sağlamaya kalkıştı. Bu arada erişim sağlayıcı firmalara gereksinim duydukları telefon hatlarını da, ne zaman hayata geçeceği belli olmayan Trunk uygulamasını gerekçe göstererek vermemeye başladı. TT müdürünün haklı bir gerekçeyle görevinden alınmasının ardından ise gerekli siyasi basiret gösterilemediğinden kurum içindeki bütün daireler felce uğradı, işlem yapamaz hale geldi.

  Türkiye'de bu gelişmemeler yaşanırken dünyada büyük teknolojik gelişmeler yaşanıyor. Yandaki sütunlarda yayınladığımız habere göre Nortel ve Norweb firmaları data iletişiminde mevcut elektrik şebekelerinden yararlanmanın yolunu keşfetmiş. Biz burada ilkel telefon hatlarıyla başa çıkamazken, dünya mevcut en hızlı data iletişim hattı olan ISDN'den on kat hızlı teknolojilerin peşinde. Yeni teknoloji heyecan verici. Ancak dünya dönüyor, Batılı ülkeler yeni teknoloji efektif bir şekilde kullanılır duruma gelene kadar mevcut teknolojilere yatırım yapmayı sürdürüyor. Bizdeyse Trunk uygulamasına geçelim derken kullanılmakta olan teknolojiler durdurulmaya çalışılıyor.

  Suç bürokrasinin ağır kalan çarklarında. Ama tek sorumlu tabii ki bürokrasi değil. Asıl sorumlu, ne kadar iyi niyetli olursa olsun siyasi otorite. Televizyonlara çıkıp her okula bilgisayar nutukları atmak yetmiyor. Madem Enformasyon Çağı'na bu kadar önem veriyorsun, Ulaştırma Bakanlığı'nın başına neden bir polisi getiriyorsun. Hadi getirdin ve hadi Ulaştırma Bakanı da bu konuda iyi niyetli, peki bu adamın danışabileceği bir kurum neden yok?

  Hükümet, yarattığı iyi niyet dalgasıyla kazandığı krediyi cepten yediğini unutmasın. Bürokrasi çarkları ağırlaşıyorsa, hızlandırmak yine siyasi otoritenin görevi.

  http://www.list2000.com.tr/ interaktif

  yurtsan@ibm.net

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı