GeriGündem Şura, iki doktoru suçsuz buldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şura, iki doktoru suçsuz buldu

Hastaları Cahit Ezgi'ye bir ayda sekiz ameliyat yapan ve ihmal sonucu ölümüne neden oldukları iddiasıyla yargılanan Prof. Dr. Fikri Alican ile Opr. Dr. Samim Süngün, Yüksek Sağlık Şurası tarafından kusursuz bulundu.

Raporda, teşhis için gerekli muayene ve tetkiklerin eksiksiz olarak yapıldığı, ameliyat sonrası gelişmelerin doktor hatasından kaynaklanmayan bir komplikasyon olduğu belirtildi. Hastaya gereken özeni gösterdikleri anlaşılan Profesör Alican ve Operatör Süngün'ün sonuçla ilgili herhangi bir kusurunun bulunmadığı kaydedildi.

1996 Haziranı'nda, mide ameliyatı için Amerikan Hastanesi’ne yatan Cahit Ezgi'nin ölümüne neden oldukları iddia edilen iki hekim, Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde beşer yıl hapis istemiyle yargılanıyor.

Leyla Ezgi, eşinin ölümünden sonra Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş, Sağlık Şurası'nın konuyla ilgili raporu için yaklaşık bir buçuk yıl bekleyen savcılık cevap gelmemesi üzerine iki hekim hakkında dava açmıştı. 'Tedbirsizlik veya dikkatsizlik sonucu meslek ve sanatta acemilik yaparak ölüme sebebiyet verme' suçundan yargılanan iki hekim, ifadelerinde herhangi bir kabahatlarının bulunmadığını söyleyerek suçlamaları reddetmişlerdi. Cahit Ezgi'nin ölümü, İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu'nca da incelenmiş, iki hekim hasta yakınlarını ameliyatların olası sonuçları hakkında yeterince bilgilendirmedikleri gerekçesiyle 15 gün meslekten men cezasına çarptırılmıştı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle