GeriGündem Sur’da 2 şehit
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sur’da 2 şehit

Sur’da 2 şehit
refid:30004713-spot ilişkili resim dosyası

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde PKK’lı teröristlere karşı başlatılan operasyonda polisler roketatarlı saldırının hedefi oldu. Saldırıda polisler Mustafa Turanlı ve Muzaffer Can Ersoy şehit düştü. Olayların ardından Şırnak’ın Cizre ilçesinden sonra Sur’da da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

DİYARBAKIR’da Sur ilçesinin Hasırlı Mahallesi’nde hendek kazan ve yol kesen YDG-H’li teröristlere karşı başlatılan operasyon sırasında, dün saat 05.00’te polislere rokatatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda, özel harekât polisleri Mustafa Turanlı (30) ve Muzaffer Can Ersoy (25), 3 polis yaralandı. Valilik, ilçede dün saat 09.30’da ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bölgede başlatılan hava destekli operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Mahalleden zaman zaman silah ve bomba sesleri geldi.

POLİSE ATEŞ AÇILDI 3 YARALI
Sur’da operasyon devam ederken, saat 12.30 sıralarında Fatihpaşa Mahallesi Yıkıkkaya Sokak’ta polislere ateş açıldı. Saldırıda 3 polis yaralandı. Ayrıca olaylar sırasında yaralanan dört kişi de hastaneye kaldırıldı. Polis sokağa çıkma yasağı olan bölgeye girmek isteyen yaya ve araçları çevirdi. Gece vardiyasında çalıştıklarını ileri süren bazı kişiler ısrarla evlerine gideceklerini söylerken, güvenlik güçleri geçişlere izin vermedi.

‘İÇİME DOĞUYOR’
Adana Huzurevleri Mahallesi’nde oturan, altı çocuk sahibi emekli polis Adnan ile ev kadını Kısmet Turanlı çifti, sabah saatlerinde oğulları Mustafa’nın şehit haberiyle yıkıldı. Komşuları, son günlerde artan terör saldırıları nedeniyle televizyonlarda sık sık şehit haberleri izleyen Kısmet Turanlı’nın, “Üç yıldır doğuda olduğu için oğlumu göremiyorum. Televizyonları seyrediyorum, içime doğuyor. Oğlumun kötü haberini alacağım, oğlum şehit olacak” dediğini ve iki gün önce rüyasında oturduğu apartmanın yıkıldığını gördüğünü anlattılar. Kısmet Turanlı, şehit haberini alınca “Evim başıma yıkıldı. Senin şehit olacağın belli oğlum. Şehit olacakların listesi belli” diye ağıt yaktı. Altı yıllık polis memuru Mustafa Turanlı, üç ay önce terör olayları arttığı için eşi Ayşegül Turanlı’yı Adana’ya göndermiş.

BEBEĞİ 6 AYLIK
Dört yıllık polis Muzaffer Can Ersoy’un acı haberi Kayseri Bünyan’da oturan Ayşe ve Paşa Ersoy çiftini gözyaşlarına boğdu. İki yıllık evli olan şehit polis Muzaffer Can Ersoy’un eşi Esra Ersoy ve 6 aylık bebeği Zeynep’in de bulunduğu Ersoy Ailesi’nin evine, yakınları akın etti. Yakıları, Muzaffer Can Ersoy’un gönüllü olarak Özel Harekatçı olduğunu belirtirken, “Bu sana hiç yakışmadı yiğidim”, “Böyle mi olacaktı yiğidim”, “Daha biz sana, sen çocuğuna doyamamıştın aslanım” diye ağladılar.
AK Parti Kayseri milletvekilleri Kemal Tekden ve Havva Talay Çalış ile AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden ve Kaymakam Muhammet Lütfi Kotan da aileyi ziyaret ederek, başsağlığı diledi. Ersoy’un bir kardeşi de Yozgat’ta polis olarak görev yapıyor. DHA