Gündem Haberleri

  Sur böyleydi, böyle oldu!

  DHA
  04.04.2016 - 22:44 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır Sur’da 6 mahallede PKK’lıların kazdıkları hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için 2 Aralık 2015’te başlatılan ve 103 gün süren operasyondan sonra, ilçede teröristlerin yol açtığı tahribat, operasyon öncesi ve sonrası havadan çekilen fotoğraflar ile bir kez daha ortaya çıktı.

  Tarihi Suriçi’nin kuş bakışı operasyon öncesi çekilen fotoğrafı ile karşılaştırıldığında birçok mahalle ve sokakta yaşanan çatışmalardan sonra meydanların ve geniş caddelerin oluştuğu görüldü. Özellikle Fatih Paşa, Hasarlı, Dabanoğlu ve Savaş mahallelerinde büyük değişimin meydana geldi.

  Sur böyleydi, böyle oldu

  Sur’da operasyondan önce ve sonra çekilen fotoğrafları karşılaştıran Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras ve Turizm Daire Başkanı Nevin Soyukaya, “Operasyon sonrasında çekilen fotoğrafa bakınca bir çok yeni yol ve meydan oluştuğu görülüyor. Bunlar ne mevcut, ne de koruma amaçlı imar planında yok” dedi. İlçede isteyen mülk sahiplerinin de katılımıyla önümüzdeki günlerde hasar tespit çalışmalarına başlanacak. Yetkililer, hasar tespit çalışmaları sırasında eşyaları hasar gören ailelere evlerinin yanı sıra eşyalarının da bedellerinin ödeneceğini söyledi.

  Etiketler: diyarbakır , pkk , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı