Gündem Haberleri

  Şüpheli hasta sayısı 21

  Hürriyet Haber
  13.01.2006 - 16:16 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eralp Arıkan, kuş gribi şüphesiyle getirilen hasta sayısının 21'e yükseldiğini söyledi.

  Prof. Dr. Arıkan, yaptığı açıklamada, Siirt'in Baykan İlçesi'nden getirilen Baysal ailesinden 6 yaşındaki Serpil Baysal ile dün akşam Diyarbakır merkez ile Bismil ve Kocaköy ilçelerinden gelen şüphelilerle müşahede altında tutulan hasta sayısının 21'e yükseldiğini bildirdi.

  Şüpheli hasta sayısı 21
  Kuş gribi kurbanı olduğu sanılan 2.5 yaşındaki Şahide Yetiştiren'in ölüm nedeninin bakteriyel zatürree olduğu açıklandı.

  Çınar İlçesi'nden dün gece D.Ü Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisi'ne 2.5 yaşındaki Şahide Yetiştiren adlı bir çocuğun getirildiğini ifade eden Prof. Dr. Arıkan, şöyle konuştu:  “Çocuk 5 günden beri evinde hastaymış. Hastaneye getirildiğinde durumu çok ağır olan Yetiştiren, yoğun bakıma alındı. Ancak müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yetiştiren'in ölüm nedeni bakteriyel pnomoni hastalığıdır. Kuş gribiyle hiçbir ilgisi yoktur. Yapılan incelemede, Yetiştiren'in evlerinde veya çevrelerinde ölen canlı kanatlının olmadığı tespit edildi. Kuş gribi şüphesiyle ölen hasta yok. Kuş gribi şüphesiyle getirilen hasta sayısı 21'e yükseldi.”

  Prof. Dr. Arıkan, tahlil sonuçları negatif çıkan 8 kişinin daha önce taburcu edildiğini, Ankara'ya gönderilen tahlil sonuçlarının negatif gelmesi durumunda müşahede altında olan hastaları taburcu edeceklerini kaydetti.
    
  5 BİNİN ÜZERİNDE KANATLI HAYVAN İTLAF EDİLDİ

    
  İl Tarım Müdürü Mustafa Kayhan da karantinaya alınan Suriçi bölgesinde canlı kanatlı hayvan itlafının tamamlandığını söyledi.

  Daha önce 13 olan itlaf ve dezenfeksiyon ekipleri sayısını 18'e çıkardıklarını ifade eden Kayhan, “Bugünden itibaren diğer bölgelerde canlı kanatlı hayvan itlafına başladık. Son 3 günde itlaf edilen kanatlı canlı hayvan sayısı 5 bini geçti. Ayrıca Eğil İlçesi'nde de şüpheli vaka görülmesi üzerine burada da 3 köyde itlaf çalışmalarına başladık” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı