GeriGündem Şüpheli araçta roket başlığı iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şüpheli araçta roket başlığı iddiası

Şüpheli araçta roket başlığı iddiası
refid:24757521 ilişkili resim dosyası

Kayseri-Malatya Karayolunda polis, dün gece şüphe üzerine durdurduğu hafif ticari araçta 19 santim uzunluğunda, gri renkli, üzerinde kurukafa ve Rusça yazılar, numaralar bulunan roket başlığı olabileceği tahmin edilen bir aparat ele geçirdi. Olayla ilgili olarak biri Suriyeli 3 kişi gözaltına alındı. Şüpheli aparatın ne olduğunun belirlenmesi için Genelkurmay Başkanlığı’ndan özel ekip istendi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü (KOM) ekipleri, Mardin’den İstanbul’a giden gri renkli hafif ticari aracı, Kayseri-Malatya karayolunun 20’nci kilometresindeki arama noktasında saat 22.45’de durdurdu. Araçta bulunan 1’i Suriye uyruklu, 1’i Şırnaklı, değeri ise Mersin’li 3 kişi üst aramasından sonra gözaltında tutulurken; sürücünün yanındaki ön koltuğun altında alüminyum folyaya sarılmış bir mekanik parça incelemeye alındı.

Üzerinde Rusça yazılar, rakamlar ve kuru kafa işareti bulunan,19 santim uzunluğundaki aparatın içinde sıvı olduğu da belirlenince arama noktasına Kayseri ve Ankara’daki AFAD ekipleri, polis olay yeri inceleme ekipleri çağrıldı. Yapılan ilk belirlemede, bu aparatın içinde sıvı bir patlayıcı, ya da civa olabileceği üzerinde duruldu. İnceleme yapan ekipler, aparatın ne olduğunun tam olarak belirlenmesi için Genelkurmay Başkanlığından özel ekip istedi. Kayseri Emniyet Müdürü Mustafa Aydın da olay yerinde inceleme yaparken, aracın etrafı polis ve jandarma ekiplerince koruma çemberine alındı.

GENELKURMAY'DAN EKİP İSTENDİ

Konuyla ilgili bir yetkili, "Polis ekiplerinin titizliği sonucu ele geçirilen parçanın ne olduğu henüz anlaşılamadı. Roket başlığı olduğu konusunda ağırlıklı düşünce var. İçindeki sıvının kimyasal veya biyolojik bir madde olabileceği de göz ardı edilmiyor. Civa da olabilir. Hatta, zanlıların öne sürdüğü gibi oyuncak da çıkabilir. Kayseri ve Ankara AFAD ekipleri incelemeler yaptı. Kesin sonuç için Genelkurmay’dan gelecek özel ekip bekleniyor. Üzerindeki yazıların Rusça olması, kurukafa işareti ve tehlikeli yazılarının olması düşündürücü” diye konuştu.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMİ

Kayseri polisi, roket başlığı olduğu sanılan hafif ticari araçtaki aparatla ilgili olarak Genelkurmay başkanlığından gelecek özel ekibi beklerken, Kayseri- Malatya karayolundaki arama noktasında tüm araçlar polis köpeği eşliğinde sıkı bir aramadan geçiriliyor.

Bu arada Kayseri Emniyet Müdürlüğünde gözaltında tutulan 3 zanlıdan birinin Mersin’de fırıncılıkla uğraştığı, Şırnaklı olanın özel bir şirkette çalıştığı, Suriye uyruklu olanın ise ülkemize sığınmacı olarak geldiği ve bu aparatın Suriyeli vatandaşa ait olduğu ileri sürüldü.

ÖRGÜT BAĞLANTISINA İLİŞKİN VERİ YOK

Olay yerinde incelemelerde bulunan Kayseri Valisi Orhan Düzgün, gazetecilere yaptığı açıklamada, yetkililerce gerekli önlemlerin alındığını, aracın muhafaza edildiğini söyledi. Genelkurmay Başkanlığından gelecek ekip tarafından cismin içeriğinin belirleneceğini ifade eden Düzgün, otomobildeki Türk vatandaşlarından birisinin akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili kaydı bulunduğunu belirtti. Düzgün, örgüt bağlantısı bulunup, bulunmadığı sorusuna, "Şu anda bir örgüt bağlantısı ya da buna ilişkin bir veri yok. Biz olabilecek en dikkatli şekilde tatsız bir olay yaşanmaması için aracı ve o parçayı muhafaza ediyoruz" karşılığını verdi. Vali Düzgün, metal cimsin kimyasal olup, olmadığının sorulması üzerine ise, inceleme yapılmadan herhangi bir şey söylenemeyeceğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle