Gündem Haberleri

  Şüpheli aday sürülecek

  Hürriyet Haber
  03.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu, ÖSYM internet sitesinde yayımlandı. Kopya ve sızıntılara karşı yeni güvenlik tedbirleri arasında, adaya sormadan, tercih ettiği yer dışında bir sınav merkezi belirlenmesi, sınav poşetini bizzat adayın açması da var. “Başı açık” yerine “yüzü açık” ifadesi getirildi.

  ÜNİVERSİTEYE girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvurular bugün başlıyor. Alınan yeni önlemleri de içeren Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, dün ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlandı. Kılavuzun dağıtımı ve satışı yapılmayacak. 2011-ÖSYS kılavuzu ile aday bilgi formuna http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşılabilinecek. Başvurular 19 Ocak’a kadar sürecek.

  Ücret 35 lira

  Meslek yüksekokulları ve açıköğretim ön lisans programlarına başvuranlar sınavsız yerleşebilecek. Yurt içinden başvuran adaylardan, YGS’ye gerecekler 35 lira, sınavsız geçişe başvurmak isteyenler 10 lira yatıracak. ÖSYM gerektiğinde ek sınav merkezleri açabilecek veya kılavuzda yer alan bazı merkezleri iptal edebilecek. ÖSYM, adayı tercih ettiği sınav merkezlerinden farklı bir sınav merkezine de atayabilecek. Ancak adayların sınava gireceği merkez belirlendikten sonra değişiklik yapılmayacak. Başvuru merkezi görevlisince Aday Bilgi Formu’ndaki bilgiler ile adayın web kamerayla alınacak fotoğrafı elektronik ortama aktarılacak. Bu fotoğrafın, “yüzü açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden çekilmiş olması” gerekecek.

  İki numara eşleşmeli

  Eski kılavuzdaki “başı açık” ifadesi çıkarıldı. ÖSYM, “Sınav günü tanınmada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır” uyarısı yaptı. Her adaya ait soru kitapçığı ve cevap kağıdı özel poşetlenecek ve sınavda açılmamış şekilde verilecek. Poşeti aday açacak. Her aday için farklı numarada basılan soru kitapçıklarındaki sorular aynı olacak. Aday, soru kitapçığındaki numara ile cevap kağıdındaki numaranın aynı olduğunu kontrol edecek. Numaraları farklı olan cevap kağıdı değerlendirilmeyecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı