Gündem Haberleri

  Süper temyize yeni düzenleme

  Hürriyet Haber
  17.02.2011 - 16:05 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi’ne süper temyiz yetkisi veren düzenleme revize edilecek.

  Son yapılan düzenlemede Anayasa Mahkemesi Yargıtay ve Danıştay’ın verdiği kararları doğrudan iptal yetkisine sahipken yeni düzenleme ile bireysel başvuru sonrası kararlar görüşülmek üzere yeniden Yargıtay veya Danıştay’a gönderilecek.

  Yeni düzenleme Anayasa Mahkemesi'ni "süper temyiz" mahkemesi haline getirdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Düzenleme şu esasları içeriyordu:

  Kurula dinleme yetkisi

  -  Üyelerin görevleri sırasında işledikleri suçlarda, yakalama ve tutuklama gibi koruma tedbirleri uygulanamayacak. Bu yetkiyi sadece Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu kullanabilecek.
  -  Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafından, üyenin soruşturulması için oluşturulan soruşturma kurulu, CMK’daki telefon dinleme yetkisini kullanabilecek. Aynı yetki disiplin soruşturmalarında bile kullanılabilecek.
  -  Mahkeme iki bölüme ayrılacak.  Bölümlerden biri bireysel başvuruları karara bağlayacak.
  -  Herkes, anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, AİHS, Türkiye’nin taraf olduğu protokoller kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilecek.

  Yargı yolları tükenmiş olmalı

  -  İhlale neden olduğu ileri sürülen işlem, eylem ya da ihmal için kanunda öngörülmüş idari ya da yargısal başvuru yollarının tamamının bireysel başvuru yapılmadan önce tüketilmiş olması gerekecek.
  -  Yasama işlemleri ile düzenleyici idari işlemler aleyhine doğrudan bireysel başvuru yapılamayacak.
  -  Anayasanın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler de bireysel başvurunun konusu olamayacak. Bireysel başvuruyu ancak hakkı ihlal edilen yapabilecek.
  -  Yabancılar da Türk vatandaşlarına tanınan haklarla ilgili başvuru yapayacak.
  -  Mahkeme, ihlale konu mahkeme kararının veya idari işlemin iptaline karar verebilecek. Kararın iptali kendiliğinden ihlali kaldırmazsa yargılamanın yeniden yapılmasına hükmedilebilecek. Buna göre, Yargıtay ve Danıştay kararları dahil tüm mahkeme kararlarını iptal yetkisi Anayasa Mahkemesi’nde olacak.
  -  Mahkeme tazminat ödenmesi kararı verebilecek.

  Başkan istediği ismi görevlendirecek

  -  Kararlar bağlayıcı olacak.
  -  Anayasa Mahkemesi’ne gitmeden AİHM’ye gidilemeyecek. Anayasa Mahkemesi’ne başvuru için de diğer hukuk yollarının tamamen bitmesi gerekecek.
  -  Anayasa Mahkemesi, gerekirse tutuklunun tahliyesine ve beraatine karar verebilecek. Bu karar üzerine yeni bir yargılama da yapılamayacak.
  -  Mahkemenin bütün idari kadrolarında çalışanların görevleri, yasa yürürlüğe girince sona erecek. Anayasa Mahkemesi Başkanı, bu kadrolardan istediklerine aynı isimleri görevlendirebilecek. Kalan kadrolara da dışarıdan atama yapılabilecek.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı