Gündem Haberleri

  Süper rezillik

  Hürriyet Haber
  22.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ali Sami Yen Statı soyunma odasındaki hırsızlık, Türkiye'yi tüm dünyaya karşı zor durumda bıraktı. Maçı yayınlayan Eurosport'un yanısıra, Reuters ajansı da, rezaleti tüm dünyaya duyurdu. Hırsızlık olayının ilk olmaması, bugüne kadar önlem almayanların vurdumduymazlığını gösteriyor.

  Galatasaray ile Feyenoord arasında oynanan Gazi Kupası maçı sırasında Ali Sami Yen Stadı'nda yaşanan soygun olayı, ülkemizi tüm dünyaya rezil etti. Maçı banttan yayınlayan Eurosport televizyonu, Feyenoordlu oyuncuların soyuldukları için ikinci yarıya çıkmak istemediklerini, ancak organizatörlerin ‘‘Zararınızı karşılayacağız’’ güvencesi üzerine ikinci yarıya 20 dakika gecikmeyle çıktıklarını anlattı. İngiliz Reuters ajansı da, Feyenoordlu futbolcuların özel maç sırasında soyunma odalarının soyulduğu, cep telefonları ve pasaportlarının çalındığı haberini tüm dünyaya duyurdu. Ajans, hırsızların demir parmaklıkları keserek, soyunma odasına girdiğini ve Hollandalı futbolcuların tüm değerli eşyalarını alıp kaçtıklarını belirterek, maçın ikinci yarısının da bu yüzden 20 dakika geç başladığını duyurdu.

  OLAY NASIL GELİŞTİ?

  G.Saray- Feyenoord maçının ilk yarısı oynanırken, soyunma odalarının demir parmaklıklarını keserek içeriye giren hırsızlar, Hollandalı futbolcuların saatlerini, cep telefonlarını ve paralarını alarak kaçtı.

  Devre arasında soyunma odasına gelen Feyenoordlu futbolcular eşyalarını bulamayınca, ikinci yarıya çıkmak istemediler. Bu nedenle 20 dakika sahaya çıkmayan Feyenoord takımını, turnuvayı düzenleyen Gazi firması garanti vererek ikna etti. Pasaportları da çalınan Hollandalı futbolcular daha sonra maça çıktı.

  GİŞE MEMURU KAYIP

  Bu arada, Feyenoordlu futbolcuların eşyalarını çalan hırsızın, Ali Sami Yen Stadı'nda part-time çalışan gişe memurlarından birisi olduğu iddia edildi. Gişe memurunun ortadan kaybolduğu ve arandığı ileri sürüldü.

  Galatasaray Kulübü Basın Danışmanı Turgay Vardar, organizasyonu sarı kırmızılı kulübün değil, YAK adında bir organizasyon şirketinin üstlendiğini ve şirketin bu maç için her karşılaşmada görev yapan özel güvenlik şirketinden görev talep etmediğini belirtti.

  Bu ilk değil

  Ali Sami Yen Stadı'nda yaşanan soygun olayı ne yazık ki, ilk değil. Hırsızlık olayı bir yıl içinde aynı statta üçüncü kez gerçekleşti. Daha önce Milli Takım'ın K. İrlanda ile oynadığı Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçında rakip takımın soyunma odasına giren hırsızlar, bazı futbolcuların cep telefonu, para, saat ve kıymetli eşyalarını çalmışlardı. Aynı şekilde Şampiyonlar Ligi'nin çeşitli malzemelerini taşıyan TIR da Ali Sami Yen Stadı'nın önündeki park yerinde hırsızlar tarafından soyulmuştu.

  Ali Sami Yen Stadı'nın Müdürü Hamit Kaşeli ise, olayla ilgili herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

  Demirleri kesip girdiler

  Likör fabrikası karşısındaki demir mazgaldan sarkan hırsızlar, stadın havalandırma penceresinin demirini kesti. Hırsızlar 20-25 santimlik mazgal boşluğundan geçti. Mazgal demirinin bir kaç gün önce kanırtıldığı belirlendi. Soyunma odasının havalandırma penceresindeki demiri keserken elinden yaralandığı belirlenen hırsızın kan izlerini bulan polis araştırmalarını bu yönde derinleştirdi. Hırsızlar futbolcuların 3 bin Gulden, 3 saat, 1 pasaport, 2 cep telefonu, 1 altın künye ve 1 altın zincirini aldı. Bu sırada kapısı kilitlenen odanın dışında bekleyen bir stad görevlisi ile bir polis memuru olduğu fakat içeriden bir ses duymadıkları öğrenildi. Maçtan sonra emniyet birimleri soyunma odasında zabıt tutarak, Feyenoord Teknik Direktörü Leo Benhakker ve futbolcuların kayıplarını tespit etti.

  Hollanda basını: Yağmalandık

  Hollanda basını, soyunma odasına hırsız girmesi olayını çok geniş verdi. De Telegraaf gazetesi birinci sayfadan verdiği habere ‘‘Feyenoord'un soyunma odası yağmalandı’’ başlığını kullanırken, Rotterdam'da basılan ülkenin ikinci büyük günlük gazetesi Algemeed Dagblad da haberi birinci sayfadan kullandı ve ‘‘Feyenoord soyuldu’’ başlığını verdi. Hırsızlık olayından en çok Galatasaray'ın eski futbolcusu Van Gobbel'in etkilendiğini yazan Hollanda gazeteleri, bu oyuncunun 25 bin gulden değerindeki kol saati ile bazı ziynet eşyalarının çalındığını belirttiler. Van Gastel'in ‘‘Hollanda'da böyle bir şey düşünülemez bile. Bu bir skandal’’ şeklindeki sözlerine yer veren Algemeen Dagblad gazetesi, daha önce İstanbulspor'da oynayan Peter van Vossen'in arkadaşlarını uyardığını yazdı.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı