Gündem Haberleri

  Süper kıta bize seksi getirmiş

  Birce BORA / LONDRA
  23.06.2013 - 18:45 | Son Güncelleme:

  İngiliz jeoloji profesörü Iain Stewart seksin 250 milyon yıl önce dünya üzerindeki bütün kara parçalarının bir araya gelmesi sonucu oluşan süper kıta sayesinde "icat edildiğini" öne sürdü.

  Stewart her 500 milyon yılda bir oluşan bu süper kıtaların sonuncusunun 250 milyon yıl önce şekillendiğini ve sadece 100 milyon yıl boyunca bir bütün halinde kalmasına rağmen dünya üzerindeki hayatın şekillenmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

  BBC için “Kıtaların Yükselişi” adlı bir belgesel serisi hazırlayan Stewart, “Pangaea” yani “Bütün Dünya” adı verilen bu son süper kıtanın bildiğimiz cinselliğin oluşumunda oynadığı role ilişkin kanıtların ABD’deki Büyük Kanyon’un duvarlarında saklı olduğunu söyledi.

  İngiliz bilim adamı, Pengaea oluşana kadar amfibyum yani hem karada hem de denizde yaşayan canlıların dünyaya hakim olduğunu ancak spermlerini suya bırakarak üreyen bu canlıların süper kıtanın oluşumuyla cinsel ilişki ile üreyen sürüngenlere karşı üstünlüklerini kaybettiklerini söyledi.

  Büyük Kanyon’un katmanlarında görülen fosillerin gezegenin hakiminin değişimini açıkça gösterdiğini belirten Stewart, süper kıtanın oluşturduğu iklim koşullarının üremek için cinsel ilişkiyi bir gereklilik haline getirerek evrimin yönünü değiştirdiğini ve cinsel ilişki kurarak üreyen memelilerin, yani bizlerin ortaya çıkışına imkan sağladığını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı