GeriGündem Süper güç nerede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süper güç nerede

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Lübnan’da yaşanan trajedi ve uluslararası toplumun buna bir son verme kabiliyetsizliğinin, ABD’nin liderliğine ilişkin soru işaretlerini yarattığını belirterek ABD’ye “liderlik” çağrısında bulundu. Gül, “Dünyanın tek süper güç neden bu trajediyi durdurmadı?” sorusunu da sordu.

Abdullah Gül, Washington Post gazetesinde “Liderlik İçin Çağrı” başlığı ile yayınladığı yazıda Lübnan krizi konusunda ABD’nin “liderlik” yapması gereğini vurgularken “Dünyanın tek süper güç neden bu trajediyi durdurmadı? sorununu sordu. Abdullah Gül İsrail’in adının geçmediği yazısında şunları kaydetti:

“Lübnan’da gözlerimizin önünde meydana gelen ciddi trajedi ve üç hafta devam eden acılardan sonra uluslararası toplumun buna son verme kabiliyetsizliği, maalesef ABD ile özgürlük ve adalet konusunda gururlu liderlik mirasına ilişkin soru işaretlerini yaratıyor.”

ABD’NİN İMAJI LEKELENİYOR

Kendi kuşağının, demokratik değerler için tutum alan bir ABD imajı ile büyüdüğüne işaret eden Gül, bu imajın, dünya çapında milyonlarca insan Lübnan’daki gelişmeleri dehşet ile izlerken lekelendiğini belirtti.

İNSANLARIN ACILARINA KÖR, ÇIĞLIKLARINA SAĞIR

Abdullah Gül, Lübnan’da yaşanan yıkıntın görüntülerinin her eve girdiğine dikkat çekerken de Beyrut sokaklarına düşen her bombanın dünya çapında insanların vicdanına bir darbe olduğunu kaydetti. Gül şöyle devam etti:

“Dünya çapında aynı soru soruluyor: Tek başına bu trajediyi durdurma kapasitesi olan tek süper güç, neden insanların acılarını yansıtan görüntülere kör, merhamet çığlıklarına sağır?”

Ortadoğu’daki demokratik değişim umutlarının, bölgenin insanlarının hayatları ile birlikte yok edildiğine dikkat çeken Gül, “Hiç kimsenin buna göz yumma hakkı var mı?” sorusunu da sordu.

Ortadoğu’daki gelişmelerin dünyada çok ihtiyaç duyulan medeniyetler arası diyalog ve anlayış sağlanması açısından pek iyi bir alamet olmadığını ifade eden Gül, Lübnan’da klasik güvenlik ve asimetrik zorluklarına ilişkin kavramların sınırlarının bir kez daha ortaya konulduğunu belirtti. Gül, “Gerçek budur ki orantısız ve ayrım yapmayan güç kullanımı, hiç kimsenin güvenliğini güçlendirmezken zor durumların çözümünü daha da zorlaştırıyor” uyarısında bulundu.

Abdullah Gül, mevcut krizinden üstesinden ancak uluslararası toplumun, sorunun kökünde bulunan, Ortadoğu’daki özlü sorunların çözümlenmesi için ortaklaşa harekete geçmesi ile mümkün olacağını vurgulayarak bunun etkin olabilmesi için de başkalarından uymasını istediği değerlere bağlılık gösteren gerçek liderliğe ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle