Gündem Haberleri

  ''Süper Ay'' İstanbul’dan izlendi - Süper Ay nedir?

  İSTANBUL (İHA)
  03.12.2017 - 20:52 | Son Güncelleme:

  Ay’ın Dünya’ya en yakın konumuna geldiği doğa olayı Süper Ay, İstanbul’da çıplak gözle izlendi.  Tüm doğa olayı tutkunlarının heyecanla beklediği Ay, normalden yüzde 7 daha büyük ve yüzde 15 daha parlak olarak gözlemlendi.

  Ay’ın Dünya'ya en yakın konuma gelmesi beklenen doğa olayı bugün gerçekleşti. Gökyüzünde sıra dışı bir görüntüye sahne olan Süper Ay, çıplak gözle İstanbul'dan da izlendi. 'Süper Ay" olarak adlandırılan bu gökyüzü olayı gerçekleşirken kartpostallık görüntüler oluştu. Dolunay şeklindeki Ay, normalden yüzde 7 daha büyük ve yüzde 15 daha parlak olarak gözlemlendi.

  SÜPER AY NEDİR?

  Dünya'nun uydusu Ay, eliptik bir yörüngede Dünya etrafında döndüğü için senede bir kez gezegenimize en yakın noktasına ulaşıyor. "Süper ay" olarak adlandırılan bu gökyüzü olayı bu yıl bugün (3 Aralık) gerçekleşecek. Dolunay şeklindeki Ay, normalden yüzde 7 daha büyük ve yüzde 15 daha parlak görünecek.
  3 Aralık’ta görünecek olay Süper Ay aynı zamanda dolunay olacak. Bu nedenle büyük ve parlak bir şekilde görünecek olması, gökbilimciler kadar fotoğrafçılıkla uğraşanları da heyecanlandırmış durumda. Ay’ın her zaman olduğundan yüzde 7 daha büyük ve yüzde 16 daha parlak görüneceği ifade ediliyor.
  National Geographic’e göre Süper Ay’ın en güzel hali kuzey ülkelerinde görünecek. Özellikle Rusya ve Kanada’da yaşayanlar, Süper Ay’ın en güzel manzarasını görme şansı elde edecek. Fakat bu ülkeler kadar olmasa da gök yüzündeki bu şölen Türkiye’den de izlenebilecek.
  Ay’ın İstanbul’da saat 18.03’te çıkması bekleniyor. En güzel fotoğrafları yakalamak isteyenlerin bu saatten gün doğumuna kadar Süper Ay’ı takip etmesi gerekiyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı