Gündem Haberleri

  Sünnetten sonra yeni tartışma

  Tolga GÜRSOY / KÖLN
  10.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya’da okullarda Müslüman öğrencilere İslam din derslerinin verileceği ilk eyalet olan Kuzey Ren Vestfalya’da (NRW), bu derslerin önündeki engellerin tam olarak aşılamadığı ortaya çıktı.

  Eylülden itibaren ilkokullarda verilmeye başlanacak derslerde bir yandan öğretmen yetersizliği sürerken, diğer yandan İslam’ın resmi din olarak tanınmaması nedeniyle ders içeriklerinin kısmen de olsa devlet tarafından belirlenmesi sıkıntılara neden oluyor.

  Kurulda bakanlık temsilcisi de var

  Alman Anayasası’na göre din dersleri müfredatları, o dinin Almanya tarafından kabul edilen cemaati tarafından hazırlanıyor. Buna göre, İslam din derslerinin içeriğini İslami bir cemaatin hazırlaması gerekiyor. Ancak Almanya’da İslam resmi din olarak tanınmadığı için İslam dersleri konusunda hükümetin muhatabı da bulunmuyor. Bu sorunun çözümü için NRW Hükümeti, 4’ü Eğitim Bakanlığı ve dördü de İslami çatı kuruluşu temsilcilerinden olmak üzere 8 kişilik bir kurul oluşturdu. Bu kurul müfredatı hazırladı. İslam derslerinin verileceği okulları belirleyip, öğretmen atamalarını yapacak. İslam resmi din olarak tanındıktan sonra ise derslerin sevk ve idaresi muhatap İslami cemaate bırakılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı