Gündem Haberleri

  Sünnet Almanya’da yasaklanmış değil

  Celal ÖZCAN / MÜNİH
  18.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman Adalet Bakanı Sabine Leutheusser Schnarrenberger, Federal Meclis’in yaz tatili sonrası açılmasıyla gündeme oturacak sünnet tartışmasını Hürriyet’e değerlendirdi. Adalet Bakanı, Köln Asliye Mahkemesi’nin sünnetin adam yaralama suçuna girdiği kararının başka hiçbir mahkemeyi bağlamadığını, sünnetin yapılabileceğini söyledi.

  ALMANYA’da haziran sonunda Köln Asliye Mahkemesi’nin sünnetin adam yaralama suçuna girdiği kararı üzerine başlayan tartışmaları Adalet Bakanı Schnarrenberger, Hürriyet’e değerlendirdi. Bakan, şunları söyledi:

  k Köln mahkemesinin kararı üzerine meclis bu sorunu kısa zamanda çözeceği izlenimi verdi. Ama siz sünneti yasal güvence alacak yasanın aceleye getirilmemesi için uyardınız. Bu kuşkunuzun kaynağı nedir?

  Bu yasal bir düzenleme ve aylar alacak bir süreç. Birkaç hafta içinde hazır olacak ve yürürlüğe girecek bir yasanın çıkacağı beklentisini azaltmak gayesiyle, bu açıklamayı yapma gereği duydum. Bu ama, bizim yasal bir düzenleme istemediğimiz anlamına gelmiyor. Tek bir mahkemenin kararıyla Almanya’da herkesin kendi dinini ne kadar yaşayabileceği konusunda bir belirsizlik oluştu. Biz insanların kendi dinini yaşamasını istiyoruz.

  * Federal Meclis hükümeti sonbahara kadar sünnete izin verilmesini sağlayacak bir çözüm bulmakla görevlendirdi. Tasarı hazır mı?
  Böyle bir tasarı üzerinde harıl harıl çalışıyoruz. Bu sadece bir düzenleme olmaktan öteye, sonuçta sünnete izin veren ve cezai takibi önleyen bir tasarı olacak. İşte burada gerekçenin çok sağlam olması önem taşıyor.

  * Yaz tatilinin bitimine kadar bir yasa taslağı hazır olacak mı?
  Ben bunun Federal Meclis’te gelecek yılın başında tartışılarak, oylamaya sunulacağı kanaatindeyim. 

  * Sünnet konusunda mevcut belirsizliği o zamana kadar nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?
  Bugün de sünnet yapılabilir. Bu tek bir mahkemenin kararı ve başka hiçbir mahkemeyi bağlamaz.

  * Şu anda sünnet yapılıyor mu?
  Sünnete karşı herhangi bir suç duyurusu veya sünneti durdurmak için bir girişim şu ana kadar yok.

  Aşırı sağcı NPD yasaklanır mı

  * Neonazi terör örgütünün seri cinayetleri işlediğinin ortaya çıkmasıyla birlikte NPD’nin yasaklanması tartışmaları yeniden alevlendi. Siz soğukkanlı olmaya davet ettiniz. Neden?
  NPD yasağı anayasal olarak çok zorlu bir karar. Elimizde gerçekten yasağı sağlayacak, kesin deliller oluncaya kadar, bunu kamuoyunda tartışmaktan da kaçınmalıyız. Çünkü bu durumda belli beklentiler doğacak ve biz bu beklentileri yerine getirebilir miyiz, belirsiz. Bunun yanında şimdi büyük bir problem daha var. İstihbarat teşkilatı yeni baştan yapılandırılıyor. Başına yeni insanlar geliyor. Yok edilmiş belgeler var. Biz bu konuda değerlendirilecek ne tür ve ne kadar belge olduğunu henüz bilmiyoruz. Eğer elde kesin belgeler varsa ve bu belgeler yardımcı istihbarat elemanlarına dayanmıyorsa, o zaman yetkili mercilerde bu konuyu ele alırız. Ama şimdi daha bu noktada değiliz. Benim endişem de buradan kaynaklanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı