Gündem Haberleri

  Sunday Times: Kuş gribi İspanyol giribinden de tehlikeli

  Hürriyet Haber
  08.01.2006 - 11:56 | Son Güncelleme:

  Sunday Times gazetesi kuş gribinin, İspanyol gribinden daha tehlikeli olduğunu beli

  İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Times’ın pazar baskısı Sunday Times, kuş gribinin, 1918’de 40 milyon insanın canını alan İspanyol gribinden daha tehlikeli olduğunu savundu. Gazete, İspanyol gribine yakalanan 10 kişiden birinin öldüğünü oysa kuş gribine yakalananların yarısının hayatını kaybettiğini belirtti.
  Türkiye’de kuş gribine yakalandığından şüphelenilen hasta sayısının 50’ye çıktığını aktaran gazete, artan sayının salgının Avrupa içlerine sıçraması kaygısını da arttırdığını ifade etti.
  Jonathan Leaka ve Gareth Jenkins imzalı haberde kuş gribinin Türkiye’ye göçmen kuşlar yüzünden geldiği aktarıldı.

  "TAVUKLARI İÇERİDE TUTSUNLAR"

  Öte yandan Queen Mary Tıp Okulu profesörü ve grip uzmanı John Oxford, Türkiye ile ilgili en kaygı verici durumun, görece az hasta kuş sayısına rağmen oldukça fazla insan olmasını gösterdi.
  Oxford, İngiliz hükümetine de bir çağrıda bulunarak Hollandalı yetkililerin taktiğini izlemeleri ve çiftçilerden kanatlı hayvanlarının yabani kuşlardan ayırmalarını ve kümes hayvanlarını kümeslerine kapatarak dışarı çıkmalarını engellemesini sağlamalarını istedi.

  "BULGULAR GRİBİN AVRUPA’YA DOĞRU İLERLEDİĞİNİ GÖSTERİYOR"

  Ankara yakınlarında da kuş gribinden ölen yabani kuşların olduğunu aktaran gazete, bütün bulguların hastalığın batıya doğru ilerlediğini gösterdiğini ve hastalığın Batı Avrupa’da da görülmesinin an meselesi olduğunu belirtti.
  Konu ile ilgili konuşan bir Avrupa Komisyonu sözcüsü de Türkiye’deki ölümlerin bir trajedi olduğunu söyleyerek, "Ancak şu anda yapabileceğimiz her şeyi yaptığımıza inanıyorum" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı