Gündem Haberleri

  Sun’dan eBay’e teknolojik destek

  Hürriyet İnternet
  06.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  eBay.com, sitelerinde daha yüksek performanslı bir arama ortamı oluşturmak ve enerji tasarrufu sağlamak üzere Sun’ın yeni AMD Opteron işlemci temelli Sun Fire x64 (x86, 64-bit) sunucuları ile Sun StorEdge sistemlerini kullanacak. Sun Microsystems, eBay’ın dünya genelindeki 168 milyon kayıtlı kullanıcısından oluşan topluluğunu birbirine bağlayan altyapıyı sunarken, her saniye 1,359 Amerikan Doları’ndan fazla değere sahip malların alım-satımına da ortam sağlıyor.

  Arama ortamında maliyetlerini düşürecek ve genel performansını artıracak yolları araştıran eBay, tercih ettiği Sun’ın en yeni endüstri standardı olan AMD Opteron işlemcilerle güçlendirilmiş SunFire X4100 ve Sun Fire X4200 sunucuları ile SunStorEdge sistemleriyle kapsamlı bir teknoloji altyapısı kurarak sitenin dinamik olarak değişen farklı ölçeklerdeki gereksinimlerine cevap verecek. Buna ek olarak Solaris Dynamic Tracing-DTrace teknolojisi gibi Solaris 10 İşletim Sistemi’nin pek çok özelliği, eBay BT mühendislerine uygulama davranışlarını ve genel işletim sistemi performansını izlemelerine yönelik olanak da sağlayacak.

   

  Sun Fire X4100 ve Sun Fire X4200 sunucuları, Galaksi kod adlı kurumsal sınıftaki x64 sunucu ürün grubunun bir bölümünü oluştuyor. Bu yeni sunucular, eBay’in maliyetlerini azaltmasına, genel performansını yükseltmesine ve büyüyen müşteri taleplerini karşılamasına yardımcı olacak. Rakip 4-yollu sunucusu sistemleriyle karşılaştırıldığında yeni Sun X4100 ve X4200sunucuları maliyetlerde yarı yarıya avantaj sağlarken, üçte bir oranında enerji tüketiyor ve yaklaşık 1,5 kat daha fazla performans sağlıyor. SunFire x64 sunucuları ile ilgili daha fazla bilgiye www.sun.com/x64 adresinden ulaşılabilir.

   

  Kilometre taşı

   

  Bu güçlendirilmiş teknoloji anlaşması, Sun ve eBay arasında 8 yıldır süren teknoloji ve pazarlama ilişkisinde önemli bir kilometre taşını oluşturuyor. Dünya çapındaki 168 milyon kullanıcıyla birlikte büyüyen eBay topluluğunun ihtiyaçlarını anında karşılayan Sun’ın sağladığı altyapıya duydukları güveni belirten eBay’in Sistem Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı James Barrese, Sun’ın 8 yılı aşkın bir süredir sağladığı donanım ve yazılım çözümleriyle eBay sitesini güçlendiren bir iş ortağı olduğunu dile getirdi. Barrese, Sun’ın sağladığı teknolojik uzmanlıkla müşterilerine daha iyi hizmet verdiklerinin de altını çizdi.

   

  Sun Microsystems’ın Marka ve Global İletişim’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Ingrid Van den Hoogen ise Sun’ın ilk kurulduğundan bu yana toplulukları birbirine bağlayan ve onları güçlendiren teknolojilerin geliştirilmesine olan bağlılığını dile getirerek, eBay’in bu tür toplulukların yeni pazarları nasıl oluşturup, ekonomik büyümede itici güç olabileceğini gösterdiğini söyledi. Hoogen, bu nedenle eBay’in network’e bağlı bu pazar yerinin tam kalbineSun’ı seçmesinin sürpriz olmadığını da sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı