GeriGündem Sümela Manastırı 1 yıl ziyarete kapatılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sümela Manastırı 1 yıl ziyarete kapatılıyor

Sümela Manastırı 1 yıl ziyarete kapatılıyor
refid:30116024-spot ilişkili resim dosyası

Sümela Manastırı, düşme tehlikesi bulunan kayaların ziyaretçilerin can ve mal güvenliğini tehdit etmesi nedeniyle 1 yıl süreyle ziyarete kapatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Altındere Vadisi'nde bulunan Sümela Manastırı ve çevresinde ziyaretçilerin can ve mal güvenliğini tehdit eden kaya düşmesi olaylarının son yıllarda artması üzerine, bölgedeki kayaların jeolojik ve jeoteknik bakımdan ele alınacağı bir araştırma ve güçlendirme çalışması başlattı. Çalışmalar kapsamında, manastır ve çevresindeki tesislere bakan kayalıklardaki tehlikeleri belirlemek üzere, uzman dağcılar tarafından yamaç güzergâhlarından inişler yapıldı. İnişler esnasında düşme tehlikesi bulunan kayaların tespit edilmesi üzerine, güvenlik bariyerleri, koruyucu örtü ve güçlendirme çalışmalarının yapılabilmesi için Sümela Manastırı'nın 22 Eylül 2015 tarihinden itibaren 1 yıl süre ile ziyarete kapatılması kararı alındı.

'DAHA İYİ HİZMET VERECEK'

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, tabiat varlığı açısından Sümela Manastırı'nın dünyaya mal olduğunu, manastırda kaya ıslahlandırma projesi yapılacağını ve ziyaretçiler için olası tehlikelerin önleneceğini ifade etti. Çalışmalar kapsamında kaya yüzeylerinde tespit ve taramaların yapılacağını anlatan Kansız, "Konuyla ilgili olarak yapılacak çalışmalar 22 Eylül tarihinden itibaren başlayacak ve bir yıl süreyle devam edecek. Bu nedenle Sümela Manastırı bu süre içerisinde ziyarete kapalı olacak. Yapılacak çalışmalar sonucunda manastır turizme daha nice yıllar katkı sağlayacak" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının müze ve ören yerlerine yapılan ziyaretlerde insan sağlığına ve can güvenliğine öncelik tanıdığını vurgulayan Kansız, "Yapılacak çalışmalar sonucunda Sümela Manastırı çok daha iyi bir şekilde turizme hizmet verecek. Gerek ülkemiz ve gerekse bölgemiz açısından Sümela Manastırı vazgeçilemez bir değer. Bu değerin de korunması için böylesine önemli bir çalışma yapılmak zorunda" ifadesini kullandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle