Gündem Haberleri

  Sulu veda gecesi etik bulunmadı

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  18.12.2009 - 16:08 | Son Güncelleme:

  KAMU Görevlileri Etik Kurulu, halen Şanlıurfa Vali Yardımcısı olan Sedat Yıldırım’ın, kaymakamlık yaptığı Uşak'ın Sivaslı İlçesi'nden Erzurum'un Oltu ilçesine tayin olması nedeniyle düzenlenen veda gecesindeki tutum ve davranışları ile aldığı hediyelerin, etik davranış ilkelerine aykırı olduğu kararına vardı.

  KAYMAKAM'IN OLAYLI VEDA PARTİSİNDEN FOTOĞRAFLAR

  Oltu Kaymakamlığı'na atanması nedeniyle 7 Ağustos 2009 tarihinde, Sivaslı Belediye Düğün Salonu'nda onuruna düzenlenen veda gecesindeki görüntüleri basına yansıyan Kaymakam Sedat Yıldırım hakkında, ‘Kamu görevlisinin güven ve itibarını sarsacak ve yöneticilik göreviyle bağdaşmayacak hal ve hareketlerde bulunduğu’ iddiaları üzerine, Kurulun res'en başlattığı incelemeye ilişkin kararı, bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Kamu Görevlileri Etik Kurulu, 8 Eylül 2009 tarihinde başlattığı ve 5 Kasım 2009 tarihinde tamamladığı soruşturma kapsamında, İçişleri Bakanlığı'nın kararnamesiyle, Sivaslı'dan Erzurum'un Oltu Kaymakamlığı'na atanan Sedat Yıldırım'ın ilçeden ayrılışı münasebetiyle onuruna verilen veda yemeğinde ve düzenlenen eğlencede, geceye katılanlarla birlikte alınan video kayıtlarının ve fotoğrafların yer aldığı basın yayın organlarında kamu görevlisinin güven ve itibarını sarsacak ve yöneticilik görevi ile bağdaşmayacak hal ve hareketlerde bulunduğu iddiaları üzerine res'en inceleme başlatıldığı belirtildi.

  İLK GELİŞİ DEĞİLMİŞ

  Kaymakam Sedat Yıldırım'ın veda eğlencesinin düzenlendiği gazinoya ilk defa gelmediğinin belirtildiği raporda, “Kaymakam Sedat Yıldırım'ın, 2.5 sene içinde değişik vesilelerle aynı yere 20-25 defa geldiği, eğlence programında Kaymakam'ın birkaç kişi tarafından omuza alınarak elbiseleriyle birlikte havuza atıldığı, kendisinin de buna itiraz etmediği, bundan önceden bilgi sahibi olduğu nitekim daha sonra ıslanmış elbiselerini değiştirip, şort giyerek geldiği ve birkaç kişiyle birlikte diğer davetliler önünde bir müddet daha yüzmeye devam ettiği, havuz kıyafetiyle dansözlerle ve misafirlerle fotoğraf çektirdiği belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

  SAVUNMASI İSTENDİ

  Kurul yaptığı açıklamada, bilgi ve belgelere dayanılarak etik davranış ilkeleri çerçevesinde yapılan inceleme ve değerlendirilmesi sonucunda, Sivaslı eski Kaymakamı Sedat Yıldırım'ın savunmasının istendiği de vurgulandı. Yıldırım'ın savunmasında, atanması nedeniyle adına düzenlenen veda gecesinde, yemeğe katılanların katkı ve katılımlarıyla kendisine bir takım elbise, ayakkabı, kemer, kravat, gömlek hediye edildiğini, ayrıca çeşitli kurum, kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerince şahsına plaketler de verildiğini, alınan hediyelerin bir hatıra ve anı niteliğinde olduğunu, ilçedeki görev süresinin sona ermesi nedeniyle alınan hediye ile menfaat sağlamadığı gibi performans ve tarafsızlığını da etkilemediğini söylediği belirtildi. Mülki idare amirlerinin görev yerleri değiştiğinde düzenlenen veda yemeklerinde maddi değeri farklı ancak manevi değeri büyük hediye aldıklarını da ifade eden Yıldırım'ın “Bbunun bir ülke gerçeği olduğunu, 5176 sayılı kanun öncesinde olduğu gibi sonrasında da yapılageldiğini, yadırganacak ve garipsenecek bir durum olmayıp etik davranış ilkelerine aykırılık oluşturmadığını” söylediği ifade edildi.

  FOTOĞRAFLAR MONTAJ SAVUNMASI

  Savunmasında Yıldırım'ın Sivaslı'da bu tür eğlencelerin normal ve doğal karşılandığına da dikkat çektiği vurgularak, şu ifadelere yer verildi:
  “Eğlencelerin toplum tarafından yadırganmadığını ancak hiçbir dansözle baş başa oynamadığını ve fotoğraf çektirmediğini basına yansıyan fotoğraflardan birkaç tanesinin montaj olduğunu, birçoğunun ise 8-10 kişilik gruplardan zumlanarak oryantallerle baş başa çekilmiş gibi basına yansıtıldığını ve konunun çarpıtıldığını, ilçede görev yaptığı 4 yıl boyunca buna benzer davranışlarının olmadığını, fiilen ve hukuken görev süresi bitmiş biri olarak görev başında yapmadığı ve basına çok farklı şekilde yansıyan görüntü ve fotoğraflarla olayların biraz abartılı ve aşırıya kaçmış şekilde algılanabildiğini, ama tüm bu olayların görevi sırasında yapılan davranışlar olmadığını ifade etti.”

  SAVUNMA KABUL EDİLMEDİ

  Kurul, Kaymakam Yıldırım'ın aldığı hediyelerin anı niteliğinde sembolik değeri olduğuna ilişkin savunması kabul edilemez olduğu kararına vardı.

  Hediyelerin, maddi değeri olan kullanıma yönelik eşyalar olduğunu da belirtilen kurul kararında, “Kaymakam Yıldırım, gerek veda yemeğinde, gerek eğlence programında, görevi başında kamu görevlisidir ve sorumlulukları devam etmektedir. Kaymakam'ın bu tutumu, görevinin gerektirdiği itibar ve güveni sarsıcı niteliktedir, ayrıca Kaymakam'da bulunması gereken etik liderlik görevleri ile de bağdaşmamaktadır. Bu durumun, halkın kamu yönetimine olan güven duygusunu sarsacağı açıktır. Hakkında inceleme yapılan Sivaslı İlçesi eski Kaymakamı Yıldırım'ın, Yönetmelik'in ‘Saygınlık ve Güven’ başlığını taşıyan 10. maddesinde ve ‘Hediye Alma ve Menfaat Sağlama Yasağı’ başlığını taşıyan 15. maddesi ile 20. maddesinde düzenlenen ‘Yöneticilerin Hesap Verme Sorumluluğu’ ile ilgili etik davranış ilkelerine aykırı davrandığı sonucuna varılmıştır” denildi.

  İŞYERİNİN SİCİLİ KABARIK

  Kurul kararında, veda eğlencesinin yapıldığı gazino ile ilgili olarak İlçe Emniyet Amirliği'nce farklı tarihlerde 6 defa tutanak tutularak işlem yapılmak üzere Belediye Başkanlığı'na gönderildiğinin ortaya çıktığına da yer verildi. Kaymakamlık makamı onayı ile işyerine iki defa idari para cezası uygulandığı, işyeri sahibi hakkında, uyuşturucu madde kaçakçılığı, kasten adam yaralama, adam öldürme suçları ile ilgili olarak farklı tarihlerde polis ve jandarma tarafından 7 defa tahkikat evrakı düzenlenerek yetkili Cumhuriyet Savcılıklarına gönderildiği, yapılan yargılamalar sonucu hapis ve para cezaları aldığı, bazı davalarının da halen devam ettiği kaydedildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı