Gündem Haberleri

  Sultanahmet saldırısıyla ilgili gözaltına alınan kadın serbest

  AA
  13.01.2016 - 12:22 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Efkan Ala Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen canlı bomba saldırısı ile ilgili dün akşam 1 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Saldırıyla ilgili gözaltına alınan kadın ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

  İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Alman mevkidaşı Thomas de Maiziere yaptıkları görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak soruları cevapladılar.

  Ala, Sultanahmet'teki terör saldırısında 10 kişi ve canlı bombanın hayatını kaybettiğini belirterek, "Hastanede şu an itibarıyla toplam 11 yaralı vardır. İlk etapta yaralı sayısı 17 idi, birisi hastanede vefat etti. Diğerleri de taburcu oldu. Bu 11 kişiden 9'u Alman uyrukludur. Biri Norveç, biri Peruludur. 9 Alman uyrukludan ikisinin durumu ciddiyetini korumaktadır. Ama ameliyattan çıktı ikisi de ve durumlarını en üst düzeyde takip ediyoruz" şeklinde konuştu.

  Alman İçişleri Bakanı İstanbul’daAlman İçişleri Bakanı İstanbul’da

  İçişleri Bakanı Ala, konuşmasında şunları kaydetti:
  "Teröristlerin, yabancı savaşçı diye adlandırılan teröristlerin, teröre temayülü olanların gelip Suriye'ye geçmelerini engelleyecek biçimde hareket ettikleri, ilk çıkış yaptıkları noktada durdurulmaları konusunda kaynak ülkelere açık çağrıda bulunuyorum. Çok ciddi tedbirler almalıdırlar ve iş birliğine çok açık olmalıdırlar." 

  Maiziere: Somut bir ipucu yokMaiziere: Somut bir ipucu yok

  1 KİŞİ GÖZALTINDA

  Türkiye'nin terörle mücadelede kesinlikle kararlı bir tutum sergilediğini belirten Bakan Efkan Ala, "En son olaydan, yani bu olaydan önce, bir hafta öncesinde IŞİD  mensubu olduğu değerlendirilen 220 kişi gözaltına alınmıştır. Olaydan sonra ise yapılan inceleme ve soruşturma sonucunda, çalışma sonucunda dün akşam 1 kişi gözaltına alınmıştır. İnceleme, soruşturma çok yönlü olarak, son derece ciddi bir biçimde devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

  CANLI BOMBA SALDIRISIYLA İLGİLİ GÖZALTINA ALINAN KADIN SERBEST BIRAKILDI
  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekiplerinin Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısıyla ilgili Nişantaşı'nda düzenlediği operasyonda gözaltına alınan kadın serbest bırakıldı.

  "BU SALDIRI İNSANLIĞA YAPILMIŞTIR, ÜLKEMİZE YAPILMIŞTIR"

  İçişleri Bakanı Ala, "Bu saldırı insanlığa yapılmıştır, ülkemize yapılmıştır" diyerek konuşmasına şöyle devam etti:
  "Ülkemizdeki misafirler bizim öz vatandaşımız neyse bizim için onlar da odur. Bu saldırı ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Amasız, ancaksız hep birlikte, bütün dünya bir arada bu tür saldırılara karşı durmalı ve tavrımızı göstermeliyiz."  

  Bakan Ala, "Bütün 78 milyon vatandaşımız gibi Türkiye'de bulunan diğer turistlerimiz ve misafirlerimiz de kendilerini huzur içerisinde hissedebilirler. Bu tür terörist saldırılar bizim iş birliğimizi, bizim geleceğe olan inancımızı ve birlikte yeni dünyayı geliştirme arzumuzu zedeleyemez onu örseleyemez" dedi.

  "GEREKLİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ HASSASİYETLE ALMAKTAYIZ"

  Türkiye'deki tüm turistler, diğer misafirler ve vatandaşların alınan tedbirlerle, rahatlıkla günlük hayatlarını devam ettirebileceğini kaydeden Bakan Ala şunları kaydetti:
  "Bu konuda herhangi bir tereddüde mahal yoktur. Gerekli güvenlik önlemlerini, her türlü güvenlik önlemini hassasiyetle almaktayız. Bu konuda da ilişkimiz ve iş birliğimiz daha da güçlenerek devam edecektir Almanya ile. Terörün, terörist saldırıların amacına ulaşmasını engelleyecek her türlü iş birliğini Türkiye bütün ülkelerle göstermiştir, göstermeye de devam edecektir."

  "CANLI BOMBA ARANAN ŞAHISLAR ARASINDA BULUNMAMAKTA"

  İçişleri Bakanı Ala, "Saldırıyı düzenleyen canlı bomba hedef kitle ve aranan şahıslar arasında bulunmamaktadır, diğer ülkelerin bize gönderdiği hedef şahıslar arasında da, şu ana kadarki tespitlerimiz, bulunmamaktadır" şeklinde konuştu.

  Eş zamanlı IŞİD operasyonu: Çok sayıda gözaltı varEş zamanlı IŞİD operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

  Sultanahmet Meydanında patlamaSultanahmet Meydanı'nda patlama

  .

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı