Gündem Haberleri

  Süleyman Demirel 83 yaşında

  ANKA
  31.10.2007 - 10:06 | Son Güncelleme:

  9. Cumhurbaşkanı ve eski Başbakanlardan Süleyman Demirel, yarın 83. yaş gününü kutlayacak. Devlet Su İşleri'nin en genç genel müdür iken 1962 yılında Adalet Partisi Genel İdare Kurulu üyeliği ile siyasete adım atan Demirel, 28 Kasım 1964’te Adalet Partisi Genel Başkanlığı’na seçilerek politik hayata başladı. Demirel, karşılaştığı iki askeri müdahaleye rağmen siyasetten hiç kopmadı.

  1 Kasım 1924'te Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de doğan Demirel, ilköğrenimini doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon'da bitirdi. 1948 yılında Nazmiye Hanım’la evlendi. Şubat 1949'da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu.

  Demirel iktidarla ilk olarak Şubat-Ekim 1965 döneminde görev yapan koalisyon hükümetinde, Başbakan Yardımcısı olarak tanıştı. Daha sonra farklı dönemlerde 7 kez Türkiye’nin Başbakanı olarak sorumluluk üstlenen Demirel, uzun süre aktif siyasette kalmasıyla eleştirilere de hedef oldu. Demirel, bu eleştirileri de her zamanki üslubuyla, “6 kere gittik ama 7 kere geldik” diyerek yanıtladı. Demirel, aktif siyasete, Cumhurbaşkanı seçilmesiyle son verdi ancak siyasetten hiç kopmadı. “Türkiye’nin siyaset duayeni” olarak tanınan Demirel, 50’den fazla üniversiteden fahri doktora aldı.

  Demirel, Türkiye'nin en genç genel müdürü, en genç başbakanı ve İsmet İnönü'den sonra en uzun süre başbakanlık yapan siyasetçisi oldu. Demirel, 6 dönem Isparta Milletvekilliği yaptı, 7 yıl yasaklı kaldı, 7 defa hükümet kurdu. 16 Mayıs 1993’te, TBMM tarafından Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı seçilen Demirel, 16 Mayıs 2000 tarihine kadar Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.

  Demirel’in, her yıl olduğu gibi bu yıl da Güniz Sokak’taki evinde yakın çevresiyle yapacağı sade bir kutlamayla yeni yaşına girecek.

  LİTERATÜRE GİREN SÖZLERİN SAHİBİ

  Türk siyasetinde yer alan önemli isimlerin, bazı olaylar karşısında kullandıkları özgün sözler arasında Süleyman Demirel’e ait olanlar hep öne çıktı. “Dün dündür, bugün bugündür” ve “demokrasilerde çareler tükenmez” ifadeleri siyasi literatüre kazandırdığı sözlerin başında yer aldı.

  Demirel’in hafızalara kazınan bazı sözleri şöyle:

  “Bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz”, “Yollar yürümekle aşınmaz”, "Memlekette benzin vardı da biz mi içtik?", "GAP’ı gaptırmam”, "Üs yok tesis var", "Açım diyene geber diyemezsiniz", "Elektriğin komünisti olur mu?", "MİT gizli saklı işler yapan bir teşkilat değildir", "Ege bir Yunan gölü değildir, Ege bir Türk gölü de değildir, binanaleyh Ege bir göl değildir."

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı