Gündem Haberleri

  Süleyman Demirel 65 yıllık eşi Nazmiye Demirel'i kaybetti

  ANKARA
  28.05.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşi Nazmiye Demirel, dün akşam tedavi gördüğü Başkent Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Saatler 22.27'yi gösteriyordu. Demirel, "Acı haberi" alır almaz yakınlarının desteğiyle hastaneye koştu. Gece yarısına doğru ise hastaneden ayrılarak Güniz Sokak'taki evine döndü. Evin ışıkları sabaha kadar sönmedi. Demirel'in kederli gecede acısını nasıl dindirdiği ise Cumhurbaşkanı Gül'ün taziye ziyaretiyle ortaya çıktı. Meşhur çalışma ofisinin ortasındaki üzeri kitap dolu sehpada Kur'an Kerim ve Açıklamalı Meali duruyordu... Demirel, 65 yıllık hayat arkadaşının ardından dualarla teselli bulmaya çalıştı.

  86 yaşında vefat eden Demirel, yaklaşık 8 yıldır Alzheimer tedavisi görüyordu. Gece geç saatlerde eşinin vefat haberini alan Süleyman Demirel hastaneye geldi. Oldukça üzgün olduğu gözlenen Demirel, hastanede kendisini karşılayan doktorlardan bilgi aldı. Kendisi de bir süredir sağlık sorunları yaşayan Demirel’in yanındaki görevlilerin yardımıyla yürüdüğü gözlendi.  

  Eşinin vefatı üzerine hastaneye gelen Süleyman Demirel, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada güçlükle konuşarak, "65 senelik hayat arkadaşımdı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Çok iyi mücadele etti ama olmadı. Doktorlara minnet ve şükranlarımız vardır. 4,5 sene onu hayatta tuttular. Hepinize teşekkür ederim. Allah rahmet eylesin" diye konuştu.

  Son fotoğrafı İyi günde kötü günde hep yanındaydı Hastaneye geldi, güçlükle konuştu

  ''NAZMİYE BEN GELDİM''
  Yakınlarının anlatımına göre Demirel çiftinin günlük ev yaşamlarında değişmez bir ritüelleri vardı. Süleyman Demirel, 65 yıllık evliliklerinde her akşam eve geldiğinde kapıyı açıp ''Nazmiye ben geldim'' derdi.

  Süleyman Demirel 65 yıllık eşi Nazmiye Demireli kaybetti Nazmiye Hanım’ın bilinmeyen yönü
  “DEMİREL, DEMİREL ÖVÜNÜP DURMA ÖYLE…”

  EN SON 2 AY ÖNCE GÖRÜŞTÜLER
  Nazmiye Demirel’in doktoru Haldun Müderrisoğlu ise, “4 Aralık 2010 tarihinde Alzheimer hastalığı ile hastanemize müracaat etmişti. Akşam üzeri kandaki oksijen azalması ve kalp durması ile 22.27 itibariyle hastamızı kaybettik. Hepimizin başı sağolsun. 9. Cumhurbaşkanımız da hastanemizi ziyaret etti. Şu an sağlık durumu iyi. Çok uzun zammandan beri hastamız mücadele ediyordu. Sayın Demirel’in de rahatsızlıkları vardı. Yaklaşık 2 ay önce yüz yüze gelmişlerdi” dedi.

  Süleyman Demirel 65 yıllık eşi Nazmiye Demireli kaybetti
  KARDEŞ DEMİREL ACISINI PAYLAŞTI
  65 yıllık hayat arkadaşını kaybeden Süleyman Demirel'e yakınları ve siyasiler de taziyelerini iletiyor.
  9. Cumhurbaşkanı Demirel, taziyeleri Güniz Sokak 31 numaralı konutunda kabul ediyor.
  Süleyman Demirel'in kardeşi Hacı Ali Demirel, Güniz Sokak'ta bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, acılarını paylaşan dostlarına teşekkür etti. Acılarının büyük olduğunu dile getiren Demirel, "Bir şey demek mümkün değil. Allah gani rahmet eylesin" dedi.
  Detayı için tıklayınız
  CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN DEMİREL'E TAZİYE ZİYARETİ

  Güniz Sokak'ta Demirel'e taziyelerini ileten ilk lider Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi vefat eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e taziye ziyaretinde bulundu. Gül'ü, Demirel'in Güniz Sokak 31 numaradaki ikametgahına gelişinde eski Cumhurbaşkanı'nın özel doktoru Aylin Cesur karşıladı. Gül, yaklaşık yarım saat süren taziye ziyaretinin ardından Güniz Sokak'tan ayrıldı.

  Süleyman Demirel 65 yıllık eşi Nazmiye Demireli kaybetti

  CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN DEMİREL'E ZİYARET / Foto Galeri

  KILIÇDAROĞLU'NDAN TAZİYE ZİYARETİ / FOTO GALERİ

  BAŞBAKAN TELEFONLA ARADI

  Başbakan Erdoğan da telefonla Demirel'i arayarak başsağlığı dileklerini iletti.

  Başbakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan TBMM'ye hareketinden önce Demirel'i telefonla aradı. Erdoğan, Süleyman Demirel'e üzüntülerini ileterek başsağlığı diledi.

  KILIÇDAROĞLU VE VURAL ZİYARETE GİTTİ

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Süleyman Demirel'e taziye ziyaretinde bulundu.

  Kılıçdaroğlu, "Süleyman Bey, büyük acılara göğüs germiş bir kişi, bu acıyı da atlatacaktır" dedi

  KILIÇDAROĞLU'NDAN TAZİYE ZİYARETİ

  ORGENERAL ÖZEL VE KUVVET KOMUTANLARINDAN DEMİREL'E TAZİYE ZİYARETİ

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ve kuvvet komutanları, Demirel'in evine birlikte gelerek taziye ziyaretinde bulundu. Komutanlar, taziye ziyaretinin ardından Güniz Sokak'tan ayrıldı.

  KOMUTANLARDAN DEMİREL'E ZİYARET / Foto Galeri

  Süleyman Demirel 65 yıllık eşi Nazmiye Demireli kaybetti Süleyman Demirel 65 yıllık eşi Nazmiye Demireli kaybetti Süleyman Demirel 65 yıllık eşi Nazmiye Demireli kaybetti
  Demirel ailesi 10 numarada First Lady İslamköy'de toprağa verilecek '4.5 sene onu hayatta tuttular'

  İLK ÖNE ÇIKAN FIRST LADY

  Nazmiye Demirel, Türk siyasi yaşamının ilk öne çıkan First Lady’lerinden biri oldu. Süleyman Demirel ile 12 Mart 1948’de evlendi. Nazmiye Demirel, Türk siyasi hayatının önemli isimlerinden biri olan Süleyman Demirel’i kötü günlerde de hiç yalnız bırakmadı. 12 Eylül 1980 sabahı Demirel, Hamzakoy’a giderken yanında yine Nazmiye Hanım vardı.

  SÜLEYMAN DEMİREL: "ÇOK İYİ MÜCADELE ETTİ AMA OLMADI" / WEB TV

  HEP YANINDAYDI

  DYP’nin kuruluşunu da Nazmiye Hanım an be an izledi. O hep Demirel’in gizli kadın kurmayı oldu. Yasaklı yıllar bitti. 40 yıldır eşi ile birlikte protokoldeki yerini dolduran Nazmiye Hanım Köşk’te sayısız kere dünyanın ünlü politikacılarına ve eşlerine evsahipliği yaptı.

  Nazmiye Demirel’in, 1950’li yıllarda kendine ait arabasıyla Ankara caddelerinde gezmesi de o dönemde oldukça dikkat çekmişti. Nazmiye Demirel bu olayla ilgili olarak 1969’da verdiği bir söyleşide, “Mevsimine göre üstüme pardösü giyerim. Seyahatlerde ve araba kullanırken tayyörü tercih ederim. Kısa kollu esvapla sokağa çıkmam. Ama kocam DSİ Müdürüyken çıkardım. 1955’den beri araba kullanırım. Prensip olarak, kocama verilen makam arabasında bir yere gitmezdim. Alışverişlerim, ziyaretlerim için ben de bir arabaya ihtiyaç duydum. Kendi arabamı kendim kullanırım” demişti.

  DOKTORLARDAN AÇIKLAMA / WEB TV

  DOBRALIĞI MEŞHURDU

  Nazmiye Demirel 1927’de doğdu. Eşiyle kardeş torunuydu. Beşik kertmesi, 12 Aralık 1948’de İslamköy’de yapılan üç gün üç gecelik düğünle evliliğe dönüştü.

  1951’de yakalandığı hastalığa yanlış tedavi uygulandı, anne olma fırsatını yitirdi. Olayı "hayatımın en üzücü günleri" diye hatırlar.

  Eşiyle ABD’ye gittiğinde tutkuya dönüşecek bir hobi edindi: Otomobil kullanmak. Hamur işleri, yaprak sarması kadar dobralığı da meşhurdu. "Bizimki" diye bahsettiği eşini eleştirmekten hiç çekinmedi. Nazmiye Hanım’ın ilginç özelliği paket açmaktan hoşlanmaması idi. Hediyeleri birilerine açtırır, sebebini sorana "Öyle alıştım" derdi.

  NAZMİYE DEMİREL HAYATINI KAYBETTİ
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı