Gündem Haberleri

  Suları yok ama teknoloji tam

  Süleyman ÖZAYDIN/MANYAS (Balıkesir), (DHA)
  28.07.2007 - 16:02 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR'in Manyas İlçesi'ndeki tarım arazilerinde çalışmak için her yıl Diyarbakır'dan gelen göçerlerin kaldığı çadırlardaki teknolojik donanım görenleri şaşırtıyor. İçmek ve kullanmak için su bulmakta zorlanan göçerlerin çadırlarında, uydu alıcısı, televizyon, hatta diz üstü bilgisayar bile bulunuyor.

   

  ÇADIRDAN İLGİNÇ FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nden gelerek Manyas'ın Kızıksa Beldesi ile Bandırma'ya bağlı Ergili Köyü meralarına çadır kuran göçerler, yövmiyeli olarak tarlalarda çalışıyor. Kadınlar 17 YTL, erkekler ise günlük 25 YTL yövmiye ile çalışırken, Manyas'ın Kızıksa Beldesi'nde kalan 50 kişiden oluşan 13 aile, özellikle teknolojik donanımları ile dikkat çekiyor.

   Çadırlarına kadar elektrik hattı çekilen göçerler, yanlarında getirdikleri uydu alıcı ve televizyon sayesinde ülk ve dünya gündemi yakından takip ediyor. Belde merkezinden bidonlarla getirdikleri sularla ihtiyaçlarını karşılayan göçerlerin bazıları diz üstü bilgisayar kullanıp, cep telefonu üzerinden internete bağlanıyor.
  Ekmek parası için yaklaşık 1500 kilometre uzaklıktan geldiklerini belirten 35 yaşındaki Yılmaz Yavaş, “Her yıl çalışmak için bu bölgeye geliyoruz ve eylül ayında tekrar memleketimize dönüyoruz. Zor şartlarda yaşıyoruz ama şikayetçi değiliz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı