GeriGündem Suikastten yaralı kurtuldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suikastten yaralı kurtuldu

PKK Başkanlık Konseyi üyelerinden terörist Osman Öcalan, terör örgütünün Kuzey Irak'taki Hırbab Kampı yakınlarındaki Doli Ayşe mevkiinde silahlı saldırıya uğradı. Osman Öcalan, 2 kişinin 9 Ocak'ta gerçekleştirdiği suikast girişiminden, sağ bacağından hafif yaralı olarak kurtuldu.

İstihbarat birimleri, saldırıyı gerçekleştirenlerin 1997'de örgüte katılan Cemal ve Musa kod adlı kişiler olduğunu saptadı. Kalaşnikof ve el bombalarının kullanıldığı saldırıda, Öcalan'ın sayısı 60'a ulaşan korumalarından 2'si öldü, 3'ü de yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin öldürüldüğü, olay yerinde bulunan bir PKK'lının yaralandığı öğrenildi.

Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden Musa kod adlı teröristin kardeşinin Aralık ayında Osman Öcalan'ın emriyle Abdullah Öcalan'ı eleştirmek ve dolayısıyla örgüte ihanet etmek suçundan idam edildiği ifade edildi. Bir yetkili, saldırının bu nedenle ‘intikam amaçlı’ da olabileceğini, ancak Öcalan'ın örgütten uzaklaşmasını savunan Duran Kalkan ve Cemil Bayık'ın bu suikastı organize etmiş olabiliceğini söyledi. Saldırıdan sonra Osman Öcalan'ın, PKK karargáhının bulunduğu Kandil Dağı'na döndüğü, başkanlık konseyini toplayarak olayın gizli tutulmasını istediği de öğrenildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle