Gündem Haberleri

  Suikastta ‘Hoca’ adı

  Hürriyet Haber
  04.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Refah Partisi'nin yasaklı lideri Erbakan'ın, 2 Temmuz 1997'de, Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov'a yönelik suikast girişimine adı karışan şeriatçı kanadın liderlerinden Tahir Yoldaşev'e 100 bin dolar verdiği ileri sürüldü.

  Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'a yönelik suikast girişimine adı karışan ve yargılanarak ceza alanların verdikleri ifadelerde, kapatılan Refah Partisi'nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan'dan para aldıklarını söyledikleri iddia edildi.

  Suikast davasının Özbekistan Yüksek Mahkemesi'nde karara bağlanmasının ardından, Özbek televizyonu, söz konusu davada yargılananlarla bazı muhalefet yanlılarının polisteki ifadelerini yayınladı. Programda, suikast girişimi sırasında Kerimov'un ziyaret ettiği Güvenlik Bakanlığı'na ait bir binaya 200 kilo dinamit dolu kamyonu getirdiği belirtilen Rüstem Mametkulov, Erbakan'ın darbenin şeriatçı kanadının lideri Tahir Yoldaşev'e 100 bin dolar verdiğini öne sürdü.

  İSTANBUL'DA TOPLANMIŞLAR

  Programda, 2 Temmuz 1997'da, Kerimov'a yönelik darbe girişiminin lideri Muhammed Salih'in İstanbul Anadolu yakasında kaldığı evde, kendi yandaşları ile Afganistan'daki Taliban yönetimiyle ilişkili olan darbenin diğer lideri Tahir Yoldaşev'le birlikte bir toplantı yapıldığı bildirildi. BBC Türkiye muhabiri Namaz Narmomin'in de izlediği toplantıda, Muhammed Salih'in ‘‘Cumhurbaşkanı olmak’’ kaydıyla Yoldaşev grubuna katıldığı kaydedilen programda, ‘‘Toplantıda Muhammed Salih, Özbekistan'da cihad yoluyla iktidara gelme konusunda Tahir Yoldaşev ile birlikte hareket etmeye hazır olduğunu bildirdi’’ denildi.

  Programda yayınlanan ifadelerin bir bölümü şöyle:

  Rüstem Mametkulov: ‘‘Beni Tahir Yoldaşev evine davet etti, Şura'nın ticaret grubuna üye olmamı söyledi ve bana 10 bin dolar verdi. Benim, sürekli olarak Kazım Zakirov ile ilişkide bulunmamı istedi. Erbakan, Yoldaşev'e büyük miktarda meblağ vaat etmiş ama daha sonra bu miktarı vermemiş, sadece 100 bin dolar vermiş. Sanırım bana verilen para da Erbakan'ın verdiği paradan’’

  Zeynuttdin Askarov: ‘‘Benim görevim bu hareketin Türkiye'deki elçiliğini yapmak, dini kitapları Türkiye'de bedavaya bastırmak, onlara kaynak bulmak.’’

  KİM KİMDİR

  Muhammed Salih

  Darbenin lideri. 1949 Taşkent doğumlu. Gazeteci-şair. Başta şeriatçı değil. 1990'da milletvekili seçildi ve Erk Partisi'nin başkanı oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 12 oy aldı. Enver Altaylı kanalıyla Graham Fuller ve Türkiye'deki şeriatçılarla tanıştıktan sonra, şeriatçılığı benimsedi. 1994'te sınırdışı edilecekken Almanya'ya gitti. Refahyol kurulunca, yeniden Türkiye'ye geldi. 1998'de polis tarafından gözaltına alınarak sınırdışı edildi.

  Tahir Yoldaşev

  Darbenin liderlerinden, şeriatçı. Talibanla ilişkili. Türkiye'de Refah Partisi ile ilişkiliydi. Refahyol döneminde RP'li Abdullah Gül Yoldaşev'le Salih'i buluşturdu.

  Rüstem Mametkulov

  Türkiye'nin iade ettiği kişi. Muhammed Salih'in adamı. Özbek yönetiminin açıklamasına göre, 200 kilo dinamit dolu kamyonu suikast yerine koyanlardan.

  Zeynuttdin Askarov

  Türkiye'nin iade ettiği kişi. Muhammed Salih'in adamı. Suikastı gerçekleştiren ekibin üyesi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı