Gündem Haberleri

  Suikastinin 14. yılında Gaffar Okan kimdir, Ali Gaffar Okkan neden öldürüldü?

  Hürriyet Haber
  24.01.2015 - 12:18 | Son Güncelleme:

  Gaffar Okan, Diyarbakır Emniyet Müdürü iken hain bir saldırı sonucu tam 14 sene önce bugün şehit edildi. Bu olay günümüzde de gizemini korumakta olup herhangi bir kesin bilgiye ulaşılamamıştır. (Gaffar Okan kimdir?)

  Ali Gaffar Okan aramızdan ayrılalı tam 14 yıl oldu. Gaffar Okan, Diyarbakır Emniyet Müdürü iken uğradığı silahlı saldırı sonucu beraberindeki 5 polis ile birlikte şehit edildi. Diyarbakırspor’a olan ilgisiyle bilinen şehit polis Gaffar Okan, Diyarbakır halkının kalbini fethetmişti. Okan bugün ölümünün 14. yıldönümünde Diyarbakır başta olmak üzere yurt genelinde düzenlenecek törenlerle anılacak.

  GAFFAR OKKAN SUİKASTİNİN 14. YILI
  Başbakan yardımcısı, şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın adı verilen "Ali Gaffar" ve "Gaffar Okan" isimli 102 Diyarbakırlı çocukla bir araya geldi. Başbakan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Anneler babalar evlat acısı yaşamasın, çocuklar yetim kalmasın, çatışma değil kardeşlik hakim olsun, milli bütünlük güçlensin, kavga değil, nefret değil barış ve sevgi hakim olsun, keder değil neşe olsun, korku değil huzur olsun, gözyaşları değil gülücükler olsun diye uğraşıyoruz, çaba gösteriyoruz" dedi.

  Suikastinin 14. yılında Gaffar Okan kimdir, Ali Gaffar Okkan neden öldürüldü

  PEKİ GAFFAR OKAN KİMDİR?
  Ali Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji’nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi’nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

  GAFFAR OKAN'I ORHAN KILIÇ OYNAYACAK - FOTO GALERİ

  Bu ilde Emniyet Amirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, Gaffar Okkan 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Gaffar Okkan, bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Gaffar Okkan, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

  GAFFAR OKKAN SUİKASTI

  Gaffar Okkan, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası'na makam aracıyla seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflâtun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit edildi.

  Emniyet Müdürü'nün öldürülmesine tepki gösteren Diyarbakır halkı, cenazenin olduğu gün kepenk kapattı ve şehrin sokaklarında protesto yürüyüşü yaptı.

  Etiketler: suikast , 13 yıl , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı