Gündem Haberleri

  Suikastın parolası ‘Chevrolet hazır’

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  13.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran, ilk kez ABD’de doğrudan terör planıyla suçlandı. New York’ta yakalanan bir İran asıllı ABD vatandaşı ile Devrim Muhafızları’na bağlı El Kuds mensubu bir kişinin ABD’deki Suudi Büyükelçisi’ni öldürme planı yaptığı iddia edildi.

  Meksikalı mafya tetikçisi kılığındaki Amerikan muhbirlerinin tuzağına düşen İran asıllı elebaşı Manssor Arbabsiar yakalandı, işbirlikçisi ise kayıp. İranlı Arbabsiar, ‘Chevrolet hazır’ deyince eylem başlayacaktı.

  NEW YORK’ta önceki gün federal mahkeme, 21 sayfalık bir iddianameyi kamuoyuna sunarak İran asıllı ABD vatandaşı Mansur Arbabsiar (56) ve Golam Şakuri’yi Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Adel Al-Jubeir’e suikast planı yapmakla suçladı.
  ABD basınında bile şüphe yaratan, uygulanmadan çökertilen terör planının detayları, FBI’ın tanımlamasıyla Hollywood filmi gibi. Mahkeme kayıtlarına göre plan, 2011 Mayıs ayında Arbabsiar’in Meksika’nın en tehlikeli uyuşturucu karteli Los Zetas’ın bir üyesi kılığındaki Amerikan muhbirle temasa geçmesiyle başladı. İranlı ikili, ilk görüşmede kartel üyesine “Suudi elçiliğine bir saldırıyla ilgilendiklerini” söyledi. 2 Haziran’da ve sonrasından yine görüşüldü, Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Adel Al-Jubeir’e saldırı planı konuşuldu. 14 Temmuz’daki görüşmede İranlı Arbabsiar, suikast için uyuşturucu kartel üyesiyle 1.5 milyon dolara anlaştı.Taraflar, büyükelçiyi Washington’da gittiği favori restoranda havaya uçurmaya karar verdi. Arbabsiar, muhbirin restoranda büyükelçiyle 100-150 kişinin ölebileceği uyarısını “Problem yok”, önemsiz” diyerek cevapladı. Arbabsiar, muhbire ayrıca “İran hükümetindeki adamları, uyuşturucu karteline tonlarca afyon sağlar” dedi.
  150 kişi ölebilirdi
  100 bin dolar ön ödeme yapılırken görüşmelerde ayrıca, İsrail Büyükelçiliği’ne de saldırıyı planı konuşuldu. “Chevrolet” diye anılan plan elebaşının, “Chevrolet is ready, it’s ready, uh, to be done” (Chevrolet hazır, hım, yapılmaya hazır) parolasıyla başlayacaktı. eyleme başlayın emri verilecekti. haber verip; “Adamı (Büyükelçiyi) öldürmemi istiyorlar” ihbarında bulundu. Bunun üzerine Arbabsiar, Meksika’ya giderken 29 Eylül’de New York’taki JFK Havaalanı’nda gözaltına alındı. Diğer işbirlikçi
  İran Devrim Muhafızları’na bağlı El Kuds gücünden olduğu söylenen İranlı Golam Şakuri’nin izi ise belli değil.  FBI Başkanı Robert Mueller, “Her ne kadar Hollywood senaryosu gibi dursa da ölü sayısı 150’ye kadar çıkabilirdi” dedi./images/100/0x0/55eae429f018fbb8f89d5414

  Saldırının ele başı: Yaralı Yüz

  ABD’de Suudi Kralı’nın bir numaralı dış politika temsilcisi olan Suudi Büyükelçisi’ne saldırı planı yapmakla suçlananlardan Manssor Arbabsiar, yıllardan beri ABD’de yaşıyordu. İran ve ABD vatandaşı olan Arbabsiar, oto alım satım işiyle uğraşıyordu. Bölgede “Jack” ya da “Scarface” (Yaralı Yüz) gibi lakaplarla tanınıyordu. El Kuds üyesi olduğu iddia edilen yeğeni Golam Şakuri ile suikast planı yaptığı idida edilen Arbabsiar, müebbet hapis cezası alabilir.

  Hedefteki elçi: Kralın has adamı

  Saldırının hedefindeki büyükelçi, 2007’den beri Washington’da görevinde. 11 Eylül’den sonra ABD-Arap dünyası arasında zarar gören ilişkileri güçlendirmek için Washington’a gönderildi. Kral Abdullah’ın has adamlarımdan. 49 yaşında, akıcı şekilde Almanca, aksansız İngilizce konuşuyor. Georgetown Üniversitesi’nde doktora yaptı. İranlıların, “büyükelçi üzerinden Suudi Arabistan’a ders vermek istediği” söyleniyor. Araları iyi gibi gözükse de İran’la komşusu Suudi Arabistan arasında sürekli bir gerginlik var. Suudi Arabistan, ABD’nin bölgede en önemli müttefiklerinden. Bu durum İran’ın çıkarlarını zedeliyor. İki ülke arasındaki tansiyon, Sünni İslam’ın hamisi Arabistan’ın Şii’lerin ayaklandığı Bahrayn’e ordusunu gördermesiyle artmıştı.

  ABD ve İran ateş püskürüyor

  - ABD Başkanı Barack Obama: İran açıkça uluslararası hukuku çiğnedi.
  - ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, “İran, başarısızlığa uğrayan planından sorumlu tutulacak.
  - İran Meclis Başkanı Ali Larijani, “Washington’un iddiası ‘amatörce’, çocukça”
  - İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, “ABD, muzır bir senaryo başlatmış. Fakat mutlaka gelecekte özür dileyecekler
  - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “Suikast için Meksikalı bir uyuşturucu karteli üyelerini kiralamakla çizgiyi iyice aştılar, bu plan İran’ı daha da tecrit edecek”
  - Suudi Prensi Faysal: İran bedelini öder.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı