Gündem Haberleri

  Suikastın ‘kanlı fanilası’ sergide

  Reha ERUS/ROMA
  01.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Katolik dünyasının kalbi yine bugün Vatikan’da atacak. Çünkü Katoliklerin sevilen liderlerinden biri olan Papa 2’nci Jean Paul, ölümünden altı yıl sonra ‘Ermiş’ ilan edilecek. Ermişlik Katoliklerde ‘azizlik’ten bir önceki mertebe olarak kabul ediliyor.

  Ağca vurmuştu

  Bir önceki Papa 2’nci Jean Paul, bugün Vatikan’da törenle “Ermiş” ilan edilecek. Binlerce kişi tören için Vatikan’a akın ederken, Mehmet Ali Ağca’nın suikast girişimi sırasında Papa’nın üzerinde olduğu iddia edilen kanlı fanila da Roma’da ilk kez ziyarete açılacak.

  Yarattığı mucizelerin ölümünden sonra “Azizler Kongregasyonu” tarafından incelenmesiyle bu hak verilen Papa’nın “Ermiş”lik törenini Papa 16’ncı Benedikt yönetecek. Yaklaşık 400 bini Polonya’dan gelen bir milyona yakın kişinin izleyeceği törene 16 devlet lideri, 87 ülkenin delegasyonu, kraliyet ailesi mensupları ve 2 bin 340 gazeteci izleyecek. 234 televizyon naklen yayın yapacak. 2.5 milyar kişi yayını naklen takip edebilecek. TSİ 11.00’de başlayacak tören için Papa’nın naaşı Sen Piyer Kilisesi’ndeki lahitinden çıkartıldı ve bugün Sen Piyer Katedrali’nin katafalkına konulacak.

  Kanlı yelek

  Ancak asıl sürpriz, Jean Paul’ün suikast girişimi sırasında kana bulanan atletinin ziyarete açılacak olması. Kanlı yelek, Roma’nın dış mahallerinde bulunan “Figlie dalle Carita” rahibe okulunda camekan kutu içinde ziyaretçilere açılacak. Kanlı fanilanın hikayesi de ilginç. Mehmet Ali Ağca’nın 1981 yılındaki suikast girişiminin ardından Papa, Roma’daki Gemelli polikliniğine kaldırılmış. İlk müdahale sırasında tampon yapmak için kullanılan gömlek sonrasında bir kenara atılmış. Hemşire Anna Stanghellini, gömleği alıp, yıllarca beyaz bir havlunun içinde saklamış. 2000 yılında kimsesiz ve bakıma muhtaç olduğu için rahibe okulunda kalan hemşire Anna, bunu okula bağışlamış.

  Papa turizmi Vatikan’a yarayacak

  Papa 2’nci Jean Paul’ün doğrudan “Aziz” ilan edilmemesinin arkasında maddi çıkarlar olduğu öne sürülüyor. “Ermişlik” töreninin darboğazda olan Vatikan’a 260 milyon euro kazandıracağı hesaplanıyor. Azizlik Kongregasyonu, Papa’nın 2017’ye kadar Aziz ilan edilmesi için mucize taramalarına devam ediyor.

  Jean Paul’ün mucizesi

  Vatikan’da ermiş ya da aziz payesi alabilmek için söz konusu kişinin mucize göstermesi gerekiyor. Papa 2’nci Jean Paul’e atfedilen mucizelerden biri Parkinsonlu bir rahibenin iyileşmesi. Fransız rahibe Jean Paul’e dua ettikten sonra hastalık sendromlarından kurtulmuş.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı