Gündem Haberleri

  Suikast soruşturması

  Hürriyet Haber
  05.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'a yönelik suikast girişimine katıldığı iddia edilen, kapatılan RP'nin yasaklı lideri Erbakan hakkında Ankara DGM tarafından soruşturma açıldı. Erbakan'ın darbecilere 100 bin dolar verdiği iddiası da incelemeye alındı. Konuyla ilgili TV programının kaseti Özbekistan'dan istenecek.

  ANKARA DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, kapatılan RP'nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan'a dün ‘Özbekistan suikasti’ ile ilgili soruşturma açtı. Yüksel, Erbakan'ın 2 Temmuz 1997'de Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'a yönelik suikast girişimine adı karışan şeriatçı lider Tahir Yoldaşev'e 100 bin dolar verdiği iddiasını da incelemeye aldı. Yüksel Adalet Bakanlığı kanalıyla Özbekistan'a başvuracak ve bu konudaki kaset, bilgi, dökümanlarla, belgelerin gönderilmesini isteyecek. Suikaste karışan ve 200 kilogram dinamiti getiren Rüstem Manetkulov'un bu iddiayı ortaya attığı TV programının kaseti de Özbekistan'dan istenecek. Savcı Yüksel, Erbakan'a, Türk Ceza Kanunu'nun 146/1 maddesindeki ‘Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs’ suçundan fezleke soruşturma başlatmıştı.

  İDAMDAN...

  Özbekistan suikasti ile ilgili iddialar da idam soruşturması çerçevesinde değerlendirilecek. Yüksel, Erbakan'ın şeriatçı liderlere para yardımını delil olarak kullanacak. Yargı çevrelerinde, Özbekistan suikasti ile ilgili iddiaların Erbakan'ı köşeye sıkıştırdığı ve şeriatçı terörle bağlantısının kanıtladığı belirtiliyor. Yüksel'in, talimatla ifadesine başvurabileceği Rüstem Manetkulov, Türkiye'nin iade ettiği bir kişi. Darbe girişiminin lideri Muhammed Salim'in adamı olan Manetkulov, Özbek yönetiminin açıklamasına göre, 200 kilogram dinamit gizlenmiş kamyonu patlatmak üzere Kerimov'un ziyaret ettiği Güvenlik Bakanlığı'na getiren kişi.

  Erbakan iddialara karşı sessiz kalırken, yanıt FP lideri Recai Kutan'dan geldi. İddiaları ‘‘Saçma, akıldışı, mantıkdışı’’ sözleriyle değerlendiren Kutan, ‘‘Olmamış bir hadiseyi olmuş gibi gösterme gayreti içinde olan iç ve dış bazı güçler var. Biz bu itibarla böyle iddiaları ciddiye almıyoruz’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı