Gündem Haberleri

  Suikast mail’ine 125 yıl

  Murat KAZANCI
  30.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Savcılık, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal için, “Mustafa Sarıgül iki dizinden vurduracak” diye İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne mail atan ve siyasi gerilime neden olan Kahraman Şeref Kasap’ın 125 yıl hapis istemiyle yargılanmasını talep etti. Kasap’ın 13 kez iftira etme ve halkta korku, panik yaratma suçlarını işlediği öne sürüldü.

  ŞİŞLİ Cumhuriyet Savcılığı, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a silahlı saldırı yapılacağı yönünde e-posta ihbarında bulunduğu öne sürülen Kahraman Şeref Kasap’ın, “iftira, suç uydurma, halk arasında korku ve panik yaratmak, bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girmek” suçlarından 42 yıldan 125 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasını talep etti.

  Gerilim yarattı

  Savcılık hazırladığı iddianamede, 15 Nisan 2010’da İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne e-posta yoluyla yapılan bir ihbarda, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün yardımcısı Osman Şevket Aslan aracılığıyla, suç örgütü lideri olduğu öne sürülen Mithat Yılmaz’a, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı her iki dizinden vurması için talimat verildiği iddiası hatırlatıldı. İhbar, Mithat Yılmaz’a 300 bin dolar avans verildiği, iş bitince 450 bin dolar daha verileceğini iddia ediyordu.

  Sav duyurmuştu

  İhbar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Önder Sav aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu. İddianamede, “Ülkede büyük bir siyasi gerilim ve kaosa sebebiyet verildiği gözlenmiş olup, olayın kamuoyundaki infiali ve önemine binaen emniyetle birlikte geniş çaplı bir soruşturma yapılarak şüpheli Kahraman Şeref Kasap’ın yakalanması sağlanmıştır” denildi. İddianameye göre Kahraman Şeref Kasap’ın babasıyla Mithat Yılmaz arasında eski bir alacak verecek meselesi vardı. Kasap, başkalarının şifrelerini kullanarak Beşiktaş’taki İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mithat Yılmaz ve arkadaşları ilgili kararları “adalet.gov.tr” sitesinden indirdi. Olayın inandırıcılığını kuvvetlendirmek için Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile Belediye Başkan Yardımcıları Osman Şevket Aslan ve Ayhan Kızılöz’ü mizansenin içine dahil etti.

  13 iftira suçu

  Kasap, bu nedenle, 13 kişinin şüpheli sıfatıyla hakkında yasal işlem yapılmasına, evlerinde aramalar yapılarak gözetimde kalmalarına neden olarak, 13 kez iftira suçu işledi. Kahraman Şeref Kasap’ın yaklaşık 25 gün Türkiye’de yaşayan halk arasında korku ve panik yaratmak suretiyle insanları tehdit altında bulundurduğu ileri sürüldü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı