Gündem Haberleri

  Sudan mecburen birleşti

  Hürriyet Haber
  06.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Clinton’ın ziyaretinden saatler sonra “düşman kardeşler” Sudan ile Güney Sudan petrol paylaşım anlaşmasını imzaladı. Son dönemde bölgede artan şiddet ve yoksulluğa uluslararası toplumun baskısı eklenince taraflar pes edip barıştı, ama uzmanlar uzun vadede ışık görmüyor.

  Güney Sudan, 22 yıl süren iç savaşın ardından 2005’te imzalanan anlaşma sonucunda geçen temmuzda bağımsız olmuştu. Petrol anlaşmazlığı nedeniyle yılbaşında bir kez daha topyekûn savaşın eşiğine gelen tarafları sonunda ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ikna etti. Clinton, Güney Sudan’da bu ülkenin devlet başkanı Salva Kiir ile bizzat konuyu görüştü. BM’nin, iki gün içinde mali şartlarda anlaşamazlarsa her iki Sudan’a yaptırım uygulanabileceği tehdidi de işe yaradı.
  Milli servetinin neredeyse tamamını petrol rezervlerine borçlu olan Güney Sudan, hampetrolünü açık denizlere çıkaracak boru hattını kullanmak için Sudan’a varil başına 9.48 dolar ödemeyi kabul etti. Sudan ise 36 dolarlık ilk fiyatını epey aşağı çekmek zorunda kaldı.
  Güney Sudan bağımsızlığının Sudan’a getirdiği ek maliyeti de 3 milyar dolarlık tek ödemeli tazminat ile karşılayacak.

  Beşir-Kiir buluşacak

  Kiir gelecek hafta Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir ile bir araya gelecek. Afrika Birliği yetkilileri, her iki ülke liderinin de anlaşmadan pek memnun olmadığını, ancak uluslararası toplumun baskısı ve bölgede kötüleşen koşullar nedeniyle mecburen imza attıklarını belirtiyor. ABD Başkanı Barack Obama ise “İki lideri böyle önemli bir konuda anlaştıkları için kutlarım” dedi.

  Petrol toprakta ekmek çöplükte/images/100/0x0/55ea71d9f018fbb8f8806092

  Bölgedeki petrol yataklarının büyük bölümü Güney Sudan’da, rafineriler ve limanlar ise Sudan’da. Güney Sudan hampetrolünü açık denizlere çıkarabilecek boru hattı da Sudan’ın kontrolünde. Bağımsızlığa rağmen Güney Sudan’ın müttefiki militanlar şiddeti durdurmadı. Son iki günde iki BM görevlisi silahlı saldırıya uğradı. Binlerce mülteci hâlâ evsiz. Güney Sudan’da artan fiyatlar başkent Juba’da halkı çöplüklerde gıda aramaya zorluyor. Kuzeyin başkenti Hartum’da da durum farklı değil. Uzmanlara göre “Sudanların zoraki anlaşması” bu krizi çözmeyecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı