Gündem Haberleri

  Suçlayıp çekildi

  Hürriyet Haber
  04.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Liderleri ‘‘demokratik ve hukuki olmayan yöntemler uyguladılar’’ diye suçlayan Akbulut, titreyen bir sesle, cumhurbaşkanlığı yarışından çekildiğini açıkladı. Akbulut, ‘‘Yoksa kendimi şanslı görüyordum’’ dedi.

  TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, liderleri demokratik bir yarışı engellemekle suçladı ve cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildi. Zaman zaman sesi titreyen Akbulut, kendisine destek verenlere teşekkür etti. Akbulut, partisinden aldığı oyun ‘yarı yarıya olduğunu’ iddia etti.

  5 Mayıs Cuma günü yapılacak üçüncü tur seçimlerde diğer adaylardan çekilen olmazsa, 6 kişi yarışacak. TBMM, aynı gün, Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. Cumhurbaşkanı'nı belirleyecek.

  İkinci turda 88 oy alarak ikinci sıraya yerleşen Akbulut, dün düzenlediği basın toplantısında adaylıktan çekildiğini açıkladı. Akbulut'un basın toplantısına eski ANAP'lı, FP milletvekili Ali Coşkun'un dışında katılan olmadı. Akbulut, oylama sürecinde liderler tarafından demokratik ve hukuki olmayan yöntemler uygulandığını öne sürdü. Akbulut, ‘‘Aksi durumda seçilmem mümkün olabilirdi. Uzak bir ihtimal değildi, kendimi şanslı görüyordum’’ dedi. Akbulut, kendisinin hem muhalefet, hem de iktidardan oy aldığını, ANAP'tan kendisini destekleyenlerin sayısının yarı yarıya olduğunu belirtti. Yılmaz'a sitem etmesine rağmen partisine kırgın olmadığını ifade eden Akbulut, ‘‘Anayasa değişikliğinde bizde parti içi demokrasi var dediler. Ancak bu oylamada tavır değişti. Nasrettin Hoca'yı yanlız bırakanların kimler olduğu ortada’’ dedi. Akbulut, sorular üzerine TBMM Başkanlığı'ndan da partisinden de istifa etmesinin sözkonusu olmadığını belirtti. Akbulut, ‘‘Sezer'i eleştiriyorsunuz, seçilmesi durumunda kendisinin vekili olacaksınız?’’ sorusuna, ‘‘Ben eleştirmiyorum, yalnızca siyasette tanınmadığını söyledim. Vekilliğini de yaparım’’ dedi.

  Akbulut, basın toplantısından önce kurmaylarıyla değerlendirme yaptı. Üçüncü turda kendisine verilen oyların Sezer'e yöneleceği ve oylarında belirgin bir düşüşün yaşanacağını gören Akbulut'a kurmayları, ‘‘Oylarınız daha da düşerse, hem siz, hem de Meclis Başkanlığı yara alacak’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı