Gündem Haberleri

  Suçlanan DGM başkanı kendisi için soruşturma istedi

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara 1 No'lu DGM Başkanı Mehmet Orhan Karadeniz, hakkında bazı gazetelerde yayınlanan iddialarla ilgili cezai soruşturma açılması için Adalet Bakanlığı'na başvurdu. Gazetelerde "Karadeniz'in avukatı Şenol Özel'in Egebank sanığı Murat Demirel'i savunacağı ve davaya Karadeniz'in bakacağı" iddiaları yer alıyordu.

  Başkan Karadeniz, Radikal Gazetesi'nin dünkü sayısı ile Akit Gazetesi'nin bugünkü sayısında, kendisi hakkında bazı iddiaların yayınlanması üzerine, bu iddiaların araştırılması ve hakkında cezai soruşturmanın başlatılması bir dilekçehazırladı ve bu dilekçeyi Adalet Bakanlığı'na verdi.

  ''Sivas Davası'' ve ''Aczmendi Davası'' gibi birçok önemli dava kararının altında imzası bulunan Karadeniz, dilekçesinde, Akit Gazetesi'nin bugünkü sayısının 1. sayfasında, kendisi hakkında bazı ithamlarda bulunulduğunu kaydetti. Dilekçesinde, Radikal Gazetesi'nin dünkü sayısında da sürmanşetten hakkında bazı iddiaların yayınlandığını ifade eden Mehmet Orhan Karadeniz, bu iki gazetede yer alan iddialar ile şu ana kadar verdiği bütün dosyalardaki kararların incelenmesini ve cezai soruşturma açılmasını talep etti.

  Başkan Karadeniz'in, ''Sivas Davası'' sanıklarının kendisine yönelttiği suçlamaları yayınlayan Akit Gazetesi hakkında 1999 yılında tazminat davası açtığı ve bu davada, Ankara Barosu avukatlarından Şenol Özel'e vekaletname verdiği öğrenildi.

  Organize suç örgütü lideri Kasım Gençyılmaz ile Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel'in de avukatı olan Özel'in, Yargıç Karadeniz'in halen avukatlığını yapması ve bu hakimin başkanlığını yaptığı Ankara 1 No'lu DGM'deki duruşmalara girmeye devam etmesi üzerine, Radikal Gazetesi'nin dünkü sayısında, ''Kasırga Operasyonu'' kapsamında tutuklanan Yahya Murat Demirel hakkındaki davanın Ankara'da açılması durumunda, Demirel'i Ankara 1 No'lu DGM'nin yargılayacağına işaret ediliyordu. Haberde, Şenol Özel'in halen Mahkeme Başkanı Karadeniz'in avukatlığı yaptığına dikkat çekiliyordu.

  Akit Gazetesi'nin bugünkü sayısında da, Radikal Gazetesi'ndeki iddiaya ilişkin açıklamalarda bulunuluyor ve Başkan Karadeniz'in, avukatı Özel'i azletmediği kaydediliyordu.

  Karadeniz'in, her iki gazete hakkında tazminat davaları açacağı ve duruşmaları kendisinin takip edeceği belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı