Gündem Haberleri

  Suç vasfı serbest bıraktırdı

  Cengizhan ÇATAL-Seyit ERÇİÇEK
  20.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakan Hayati Yazıcı’nın ismini kullanarak ÖSYM Başkanı Ali Demir’e ‘bir yakınının iyi bir yere yerleştirilmesi’ ricası içeren e-posta gönderdiği suçlamasıyla İstanbul’da gözaltına alınan Ümit Yıldız, “suç vasfı tutuklamayı gerektirmediği” gerekçesiyle serbest bırakıldı.

  ÖSYM Başkanı Ali Demir’e, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın ismini kullanarak e-posta gönderdiği gerekçesiyle İstanbul’da gözaltına alınan Ümit Yıldız, (31) savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan’ın, “Suç vasfı tutuklamayı gerektirmediği” gerekçesiyle Yıldız’ı serbest bıraktığı öğrenildi. Poliste susma hakkını kullanan Yıldız, savcılıkta ise hakkındaki iddiaları kabul etmedi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Bürosu ekipleri tarafından dün saat 08.30’da Ankara Adliyesi’ne getirilen Yıldız, KPSS ve YGS’deki “şifre” soruşturmalarını da yürüten Başsavcıvekili Sakınan’a ifade verdi. Savcılıkta iki sayfalık ifadesinde suçlamaları kabul etmeyen Yıldız, sorgusunun ardından “tutuksuz yargılanmak üzere” serbest bırakıldı. Yıldız hakkında, “Dolandırıcılığa teşebbüsten” işlem yapıldığı bildirildi.

  ‘Mail adresi benim değil’

  Yıldız, İstanbul’da adının karıştığı “Çek kanununa muhalefet ve evrakta sahtecilik” suçlamasıyla ayıca hakkında yakalama kararı olduğu görüldü. Yıldız, nöbetçi savcılıkta kendisinden istenen “imza sirküsünü” verdikten sonra serbest bırakıldı. Ümit Yıldız’ın savcılıktaki özetle şu ifadeyi verdiği öğrenildi: “Bana ait olan bilgisayardan gönderilen bir mail değil. Mail adresi de bana ait değil. Evimde kablosuz modem mevcut. Ortak ağdan muhtemelen birisi benim adıma internete girerek maili göndermiş olabilir. Bu iş ortaya çıkar, ben de çıkması için elimden geleni yapacağım. Bu konuda benim herhangi bir suça karışmadığım ortaya çıkacak. Adalete güveniyorum. Hatam yok. Bilgisayar kullanma gibi bir hobim yok.”

  E-postanın izleri babasına ait bilgisayarda çıktı
  /images/100/0x0/55ea35a1f018fbb8f8718288
  ANKARA Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Bürosu ekipleri, Ümit Yıldız’ın İstanbul Samandıra’daki çiftlik evinde yaptıkları aramada ele geçen üç hard diski inceledi. Yıldız’ın babasına ait olduğu belirlenen bilgisayarda Bakan Hayati Yazıcı’ya gönderilen e-postanın izlerine rastlandığı öğrenildi. Baba Beyti Yıldız (83), “Oğlumun mail attığından haberim yoktu. Polisler arama yaptığı zaman haberim oldu. Oğlum uzaktan bir akrabamızın üniversiteye girebilmesi için yardım istemiş” diye konuştu. İki kez evlenen Yıldız’ın evrakta sahtecilik suçundan 4 ay cezaevinde kaldığı da belirlendi. Aslen Trabzonlu Yıldız’ın babası adına sahte vekaletname hazırladığı ileri sürüldü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı